Zamknij

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - kto dostał i kim jest laureat? [Abiy Ahmed Ali]

Jolanta Waligóra
11.10.2019 11:10
Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - kto dostał i kim jest laureat? [Abiy Ahmed Ali]
fot. MICHAEL TEWELDE/AFP/East News

Kto dostał Pokojową Nagrodę Nobla 2019? Laureata, który otrzymał jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, poznaliśmy 11 października. Mówiło się, że nagroda może trafić do Grety Thunberg, czyli 16-letniej szwedzkiej aktywistki klimatycznej. Tak się jednak nie stało, a Pokojową Nagrodę Nobla 2019 otrzymał premier Etiopii Abiy Ahmed Ali. Kim jest?

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - kto otrzymał to prestiżowe wyróżnienie i kim jest laureat? Kiedy zostało przyznane? Co już wiadomo na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kto otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla 2019 i kim jest laureat.

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - kto otrzymał? [ZWYCIĘZCA, LAUREAT]

Informacje na temat tego, kto dostał Pokojową Nagrodę Nobla 2019, jak zwykle budzą duże emocje. Nic dziwnego, w końcu jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie można otrzymać.

W 2019 roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał premier Etiopii Abiy Ahmed Ali.

Mówiło się, że największą szansę na zwycięstwo i zostanie laureatką Pokojowej Nagrody Nobla 2019, miała Greta Thunberg. To 16-letnia szwedzka aktywistka klimatyczna, która zyskała rozpoznawalność po występie na szczycie klimatycznym COP 24 w Katowicach. Z kolei w 2018 roku zapoczątkowała pod szwedzkim parlamentem protest przeciwko zmianom klimatu. Młoda aktywistka stała się inspiracją dla uczniów, którzy w kilkuset miastach na całym świecie zorganizowali Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Nominację Grety Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla 2019 przesłali szwedzcy i norwescy politycy. Thunberg przyznała, że to dla niej wielki zaszczyt. 

Greta Thunberg: kim jest kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla? [RODZICE, WYPOWIEDŹ, COP24, NOBEL]

Niektórzy jednak byli zdania, że wyróżnienie to powędruje do Polaka, Jurka Owsiaka, którego nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla została złożona na początku br. Wniosek o przyznanie nagrody prezesowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożył poseł Ruchu Kukiz'15 Andrzej Kobylarz razem z Rafałem Collinsem z TVN Turbo. 

Według analityków STS niemałe szanse na Pokojową Nagrodę Nobla miał także Raoni Metuktire. Wysoko w zestawieniu znalazł się także Papież Franciszek. Nieco niżej m.in. Unia Europejska, Rada Arktyczna, prezydent USA Donald Trump czy prezydent Francji Emmanuel Macron.

Przypomnijmy, że kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla 2019 można było zgłaszać od września 2018 roku do 1 lutego br.  Zgłoszenia wysyłane są za pomocą internetowego formularza - jeśli spełnia ono wszystkie wymogi, osoba nominująca otrzymuje automatyczną odpowiedź, że nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla 2019 została przyjęta. 

Literacka Nagroda Nobla 2019 - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali Nobla?

Następnie Norweski Komitet Noblowski ocenia zgłoszonych kandydatów i przygotowuje specjalną listę osób (najczęściej znajduje się na niej maksymalnie kilkadziesiąt nazwisk), które w dalszych krokach będą brane pod uwagę. Przedstawia je doradcom Komitetu, którzy tworzą raporty o każdym z nominowanych do Nagrody i przedstawiają je Komitetowi. Jego członkowie debatują i wybierają zwycięzcę podczas głosowania. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2019 musi zostać wybrany najpóźniej do początku października. Nazwiska nominowanych i nominujących do Pokojowej Nagrody Nobla 2019 pozostaną tajne przez kolejnych 50 lat.

Abiy Ahmed Ali - kim jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2019?

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2019 Abiy Ahmed Ali urodził się 15 sierpnia 1976 w Beshasha. To etiopski polityk, który od 2 kwietnia 2018 roku jest premierem Etiopii. 

Wraz z końcem lat osiemdziesiątych dołączył do Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego. Służył w wojsku, a następnie awansował do stopnia podpułkownika, zanim został założycielem i dyrektorem Agencji Informacji i Bezpieczeństwa, odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo w kraju. W latach 2014–2015 Abiy Ahmed Ali pełnił funkcję ministra nauki i technologii. Z kolei 22 lutego 2018 roku objął stanowisko przewodniczącego Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego, natomiast 27 lutego 2018 stanął na czele Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego.

Po objęciu stanowiska premiera Etiopii, Abiy Ahmed Ali uwolnił część więźniów politycznych i rozpoczął liberalizację gospodarki.

Kiedy Pokojowa Nagroda Nobla 2019 i o której godzinie?

Oficjalna informacja na temat tego, kto otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2019 roku, pojawiła się w piątek, 11 października. Wyniki udostępnione zostały około godziny 11:00.

Z kolei uroczysta gala wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla 2019 odbędzie się dokładnie we wtorek, 10 grudnia w Oslo. 

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla są osoby bądź organizacje, które wyróżniły się działalnością na rzecz światowego pokoju, wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych.

Pokojowa Nagroda Nobla, jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla, przyznawana jest przez organizację norweską - Norweski Komitet Noblowski. Także jako jedyna wręczana jest w Norwegii, a dokładniej w Oslo. Nagrody z pozostałych dziedzin przyznawane są w Sztokholmie w Szwecji. 

RadioZET.pl/JW