Zamknij

Literacka Nagroda Nobla 2019 - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali Nobla?

Karolina Piotrowska
10.10.2019 13:04
Literacka Nagroda Nobla 2019 - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali Nobla?
fot. mat. prasowe / Niklas Elmedhed. Nobel Media

Nagroda Nobla 2019 w dziedzinie literatury została już przyznana. W czwartek, 10 października poznaliśmy kolejnych laureatów tej prestiżowej nagrody. W poniższym artykule znajdziecie szczegółowe informacje na temat oraz kim są laureaci Nagrody Nobla 2019 z literatury i za jakie osiągnięcie otrzymali nagrodę.

Literacka Nagroda Nobla 2019 - kto wygrał, kim są laureaci i jakie osiągnięcia mają już na swoim koncie? Za co otrzymali Nobla Literackiego w 2019 roku? Wyróżnienie od lat przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości. W poniższym artykule przedstawiamy, kto wygrał Nagrodę Nobla 2019 w dziedzinie literatury.

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - nominacje. Kiedy poznamy laureata?

Literacka Nagroda Nobla 2019 - kto wygrał i za jakie osiągnięcia?

W 2019 roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznana łącznie aż 2 osobom - jedna za rok 2018, a druga za 2019 rok. Zwycięzcy otrzymają nagrody w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro). 

Nagrodę Nobla 2018 z literatury otrzymała Olga Tokarczuk za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia", a Literacką Nagrodę Nobla 2019 otrzymał Peter Kandke "za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia".

Literacka Nagroda Nobla 2019 - LAUREACI: kim są?

Olga Tokarczuk i Peter Kandke zostali laureatami Nagrody Nobla 2018 i 2019 w dziedzinie literatury. Nobel trafił do autorów z Polski i z Austrii - ogłosił w czwartek w Sztokholmie Komitet Noblowski. 

Olga Tokarczuk to polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog. Do tej pory została laureatką The Man Booker International Prize 2018 za powieść "Bieguni" oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za powieści: "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015).

Olga Tokarczuk - NOBEL literacki 2019: kim jest laureatka, za co nagrodzona i co napisała? [KSIĄŻKI]

Peter Handke to austriacki pisarz i tłumacz. Handke tłumaczył dzieła następujących autorów: Adonis, Ajschylos, Dimitri T. Analis, Bruno Bayen, Emmanuel Bove, René Char, Jean Genet, Georges-Arthur Goldschmidt, Julien Green, Gustav Januš, Patrick Modiano, Florjan Lipuš, Walker Percy, Francis Ponge, William Szekspir, Sofokles.

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - kto dostanie i kiedy zostanie przyznana? [LAUREAT]

Laureata Nagrody Nobla 2019 ogłasza w Sztokholmie Komitet Noblowski. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, a ustanowione zostało ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla.

Olga Tokarczuk - kiedy otrzyma Nobla i gdzie obejrzeć ceremonię wręczenia nagrody? [TRANSMISJA]

RadioZET.pl/KP