Obserwuj w Google News

Narodziny dzikich niełazów plamistych w Australii. To pierwsze po ponad 50 latach!

Redakcja
1 min. czytania
12.07.2018 13:27

To pierwsze narodziny niełazów plamistych w środowisku naturalnym od ponad 50 lat! Eksperci podkreślają jednak, że do odbudowy populacji jeszcze daleka droga.

Narodziny dzikich niełazów plamistych w Australii. To pierwsze po ponad 50 latach!
fot. YouTube

Pierwsze narodziny dzikich niełazów plamistych po ponad 50 latach

Maluchy urodzą się w Australii kontynentalnej – jak poinformowano 9 lipca, znajdują się w torbach lęgowych trzech dorosłych samic. To efekt przeprowadzonej w marcu 2018 roku próby odbudowy populacji tych zwierząt w ich środowisku naturalnym. Na terenie Parku Narodowego Booderee wypuszczono wtedy na wolność 20 okazów tego gatunku. Niełazy kontrolowano następnie za pomocą czujników GPS, aby sprawdzić, jak potoczą się ich dalsze losy. „Za pomocą obroży GPS śledzimy wszystkie zwierzęta objęte tym projektem, dlatego w odróżnieniu od innych przedsięwzięć związanych z przesiedleniem byliśmy w stanie szybko wykryć i poradzić sobie z zagrożeniami” – komentował Nick Dexter, manager ds. zasobów naturalnych parku.

Wikipedia Commons
fot. Wikipedia Commons

 

Żegnamy Koko, najsłynniejszą gorylicę na świecie. Znała język migowy i kochała koty [WIDEO]

Do odbudowy populacji jeszcze długa droga

Jednak opiekunowie zwierząt są dobrej myśli. „To pierwszy krok na dobrej drodze” – podkreślają, ciesząc się na nadchodzące narodziny. Ostatni udokumentowany okaz w Australii kontynentalnej został upolowany 31 stycznia 1963 roku. Potem dzikie niełazy plamiste występowały jedynie w Tasmanii, nie były to jednak populacje o dużej liczebności. Dlatego nową, stworzoną specjalnie dla tych zwierząt przestrzeń projektowano w taki sposób, aby niełazom łatwo było znaleźć zarówno pożywienie, jak i schronienie. Gratulujemy pierwszych sukcesów!

RadioZET.pl/źródło:KopalniaWiedzy;NationalGeographic/AG

 

Zwierzęta się nas boją. Aby nas uniknąć, zmieniają tryb życia na nocny Pszczoły rozumieją koncept „zera” – dowodzą nowe badania