Obserwuj w Google News

Paszport - CENA 2020: ile kosztuje wyrobienie paszportu i komu przysługuje zniżka?

Karolina Piotrowska
3 min. czytania
13.02.2020 10:15

Przy planowaniu podróży zagranicznej przy wjeździe do kraju spoza Unii Europejskiej może pojawić się potrzeba posiadania paszportu. Cena, którą trzeba zapłacić za wyrobienie dokumentu, może się różnić w zależności od przysługujących nam zniżek. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat, czyli m.in. ile kosztuje wyrobienie paszportu, cena w 2020 roku, komu przysługuje zniżka na paszport i ile kosztuje wymiana paszportu po utracie ważności.

Paszport - CENA 2020: ile kosztuje wyrobienie paszportu i komu przysługuje zniżka?
fot. Shutterstock

Paszport - CENA 2020: ile kosztuje wyrobienie paszportu i komu przysługuje zniżka? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje jeśli chodzi o cenę paszportu 2020 dla dorosłego, dziecka oraz jakie inne zniżki przysługują na wyrobienie paszportu i kto może z nich skorzystać, a także inne szczegóły.

Gdzie wyrobić paszport w Warszawie, jak złożyć wniosek o paszport i gdzie można to zrobić?

Paszport - CENA 2020: ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Paszport to dokument, który potwierdza twoją tożsamość i polskie obywatelstwo. Z paszportem możesz podróżować za granicę, również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Dokument może uzyskać każdy obywatel Polski. Istnieje jednak wyjątek: polski obywatel może nie dostać paszportu lub można mu go odebrać, jeśli na przykład sąd lub prokuratura skieruje wniosek o odmowę wydania lub unieważnienie paszportu.

W przypadku osoby dorosłej, cena paszportu wynosi 140 złotych. Wiele osób może jednak skorzystać z ulgi lub zniżki, m.in. dzieci do lat 13 czy studenci. Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje o tym, ile kosztuje wyrobienie paszportu w 2020 roku.

  • 30 zł - paszport dla dzieci do 13 lat,
  • 70 zł - paszport dla uczniów od 13. roku życia i studentów,
  • 140 zł - paszport dla dorosłych

Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić

Komu przysługuje zniżka na paszport i ile kosztuje wyrobienie dokumentu?

Tak jak wspomnieliśmy, zniżka na paszport przysługuje m.in. dzieciom do lat 13 czy studentom, ale nie tylko. Jeśli spełniamy odpowiednie warunki, wówczas cena paszportu jest odpowiednio niższa. Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje. Warto pamiętać, że można skorzystać tylko z jednej ulgi. Jeśli mamy prawo do kilku ulg, należy wybrać najkorzystniejszą dla siebie i udokumentować prawo do tej ulgi, na przykład pokazać ważną ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny albo legitymację studencką.

Z 50% ulgi można skorzystać, jeśli:

  • jesteś uczniem albo studentem,
  • jesteś emerytem,
  • jesteś rencistą,
  • jesteś osobą z niepełnosprawnością,
  • utrzymuje cię twój małżonek, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością,
  • przebywasz w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym,
  • dostajesz zasiłek stały z pomocy społecznej,
  • jesteś kombatantem albo ofiarą represji wojennych i okresu powojennego,
  • jesteś rodzicem albo małżonkiem rodzica w rodzinie wielodzietnej i masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Wówczas cena paszportu wynosi 70 złotych.

Można skorzystać z 75% ulgi, jeśli masz mniej niż 26 lat, uczysz się (na przykład studiujesz) i jesteś dzieckiem z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) lub jeśli jesteś dzieckiem z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny). W takich przypadkach paszport kosztuje 35 zł.

Wiele osób zastanawia się również, ile kosztuje wymiana paszportu po utracie ważności. Cena paszportu w takiej sytuacji nie zmienia się i obowiązuję wszystkie powyższe zasady. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której:

  • zmienił się wygląd posiadacza dokumentu, czyli wygląda on teraz zupełnie inaczej niż na zdjęciu w paszporcie
  • zmieniły się dane, na przykład nazwisko po ślubie
  • w paszporcie nie ma już miejsca na kolejne wizy lub stemple, które potwierdzają przekroczenie granicy

W wymienionych wyżej sytuacjach obowiązuje dodatkowa zniżka. W takiej sytuacji należy skontaktować się z punktem paszportowym, w którym chcemy złożyć wniosek i tam otrzymamy informację o tym, ile dokładnie zapłacimy.

Polski paszport ma formę książeczki z 40 stronami. Dokument jest ważny 5 lat od wydania dla dziecka do 13 lat i 10 lat od wydania dla osoby powyżej 13 lat. Warto wiedzieć, że jeśli z własnej winy stracisz lub zniszczysz paszport - opłata za wyrobienie nowego będzie trzykrotnie wyższa. Przykład: jeśli stracisz lub zniszczysz ważny paszport i nie masz żadnej ulgi, to opłata za nowy wyniesie 420 zł (3x140 zł).

RadioZET.pl/ gov.pl/KP