Obserwuj w Google News

Netflix: 5 najlepszych dokumentów naukowych - wybór redakcji

Redakcja
4 min. czytania
23.09.2018 15:28

Netflix to nie tylko filmy i seriale. W serwisie znajdziecie też bogaty wybór dokumentów naukowych, pełnych zaskakujących faktów z różnych dziedzin nauki. Dla was wybraliśmy najlepszą piątkę!

Netflix: 5 najlepszych dokumentów naukowych - wybór redakcji
fot. Netflix mat. prasowe

Netflix: najlepsze dokumenty naukowe

Interesują was perypetie ze świata nowoczesnej medycyny, albo jesteście ciekawi meandrów kryminalistyki sądowej? Netflix ma coś dla was - szeroki wybór ciekawych dokumentów naukowych, które na pewno umilą chłodne, jesienne wieczory. Specjalnie dla was wybraliśmy 5 najlepszych naszym zdaniem serii!

 

1. What The Health

Choć nie wszyscy zgadzają się z tezami stawianymi w tym tytule, "What The Health" zdążyło już zawojować sieć. Dokument krytykują niektórzy przedstawiciele środowiska naukowego twierdząc, że przedstawione w nim informacje nie są do końca rzetelne. Podobne zarzuty wysuwano jednak już i do innych tytułów, traktujących o kwestiach zdrowotnych, związanych z przemysłem spożywczym - dobrym przykładem może być chociażby "Super Size Me".

Twórcy dokumentu (nagradzani wcześniej za dokument o podobnej tematyce, "Cowspiracy - tajemnica równowagi ekologicznej środowiska") poruszają w nim problematyczną kwestię wpływu konsumpcji produktów mlecznych i mięsnych na nasze zdrowie. Ich zdaniem (i nie tylko ich!) wiele z częstych problemów zdrowotnych może wynikać z obecności tych produktów w naszej diecie. Fabuła skupia się na jednym z reżyserów serii, Kipie Andersenie, który przeprowadza wywiady z m.in. lekarzami, starając się znaleźć odpowiedź na pytanie: czy organizacje medyczne, farmaceutyczne i producenci spożywczy ukrywają przed nami niewygodną prawdę? Oceńcie sami.

Czy wszyscy będziemy musieli zrezygnować z mięsa? Tak, jeśli chcemy walczyć z globalnym ociepleniem

2. The Bleeding Edge (Medyczne Nadużycia)

Ten dokument porwał nas od pierwszych minut! Widzieliśmy już wiele tytułów związanych z przemysłem medycznym i farmaceutycznym, jednak "The Bleeding Edge" (polski tytuł: "Medyczne Nadużycia) nie koncentruje się na kwestii leków czy samym zdrowiu, ale na urządzeniach medycznych i tym, jak wygląda proces dopuszczania ich na rynek. Dynamiczny rozwój wartej miliardy dolarów branży tworzy coraz większe zagrożenie dla pacjentów, traktowanych przez wielkie koncerny jak króliki doświadczalne... Węszycie teorię spiskową? Choć dramaturgia ukazywanej historii może w pierwszej chwili na to wskazywać, twórcy serialu nie kłamią. Historie kobiet, mających poważne powikłania zdrowotne po skorzystaniu z głośnej wkładki sterylizacyjnej Ensure, czy pacjentów, u których silne dolegliwości psychosomatyczne spowodowały endoprotezy wykonane ze stopu chromu i kobaltu zmuszają do zastanowienia. Najlepszą recenzją niech będzie fakt reakcji koncernu Bayer na dokument, które na tydzień przed jego premierą na Netflixie zapowiedziało wycofanie kontrowersyjnej wkładki z rynku. Szkoda, że dopiero po tym, jak prawie 39 tys. amerykanek odnotowało u siebie takie komplikacje po zabiegu jak obfite krwawienie, przewlekłe bóle, a nawet konieczność dokonania histerektomii (zabiegu usunięcia jajników, jajowodów i macicy). 

 

3. The Staircase (Schody)

Przyznajemy - "The Staircase" to pozycja dla wytrwałych. Ostatnie odcinki dokumentu w stylistyce true crime potrafią się nieco dłużyć, a jednak tytuł polecamy wszystkim ciekawym pracy sądowych patologów i nie tylko. Wiecie, na czym polega analiza śladów krwawych (z ang. BPA)? Fascynująca dziedzina medycyny sądowej jest bardzo wiernie pokazana w dokumencie, który powstawał...ponad 15 lat. Fabuła skupia się na drobiazgowym przedstawieniu batalii sądowej Michaela Petersona, który przez ponad dekadę dowodził swojej niewinności w sprawie domniemanego zabójstwa swojej żony. Za niewinnością mężczyzny niespecjalnie przemawia fakt, że to nie pierwsza kobieta w jego życiu, która zmarła na wskutek upadku ze schodów... Więcej nie zdradzimy, żeby nie psuć wam zabawy. Dość powiedzieć, że dokument znakomicie pokazuje to, jak naukowe dowody mogą zmienić bieg nawet najbardziej skomplikowanej sprawy. Dodatkowy smaczek? Kulisy tego, jak prawnicy przygotowują się do obrony swoich klientów i jak charyzma potrafi przyćmić sprawiedliwość. 

4. Rotten

Kolejna pozycja obowiązkowa dla tych, którzy mają coraz mniej zaufania do produktów spożywczych z supermarketowych półek. "Rotten" w bezpretensjonalny sposób obnaża wstrząsające praktyki producentów żywności, którzy na drodze do zysku zapominają o swojej podstawowej odpowiedzialności za jakość tego, co ląduje potem na naszych talerzach. Przytoczymy cytat jednego z wypowiadających się w dokumencie ekspertów: "Jeśli nie wiesz, czym karmisz ludzi, wycofaj się z branży". Niestety, nie wszyscy biorą to sobie do serca. Czym jest według twórców dokumentu współczesne jedzenie? Akcjami i obligacjami...

Jak mierzyć siłę burzy albo ostrość papryczek? Poznajcie jednostki miary, które wykraczają poza matematykę

5. Wyjaśniamy

Powstający we współpracy Netflixa i Vox dokumentalny serial to jeden z niewielu wyjątków od reguły serwisu, który zazwyczaj wrzuca całe sezony swoich serii na raz. Tu na kolejne odcinki trzeba czekać, bo są kręcone na bieżąco - traktują w końcu o najbardziej aktualnych kwestiach. Fabuła "Wyjaśniamy" koncentruje się na odpowiedzi na tylko pozornie proste pytania takie jak te, dlaczego kryptowaluty mogą odmienić nasz system płatności i zyskały tak olbrzymią popularność, czy też czemu współczesne diety często przysparzają więcej kłopotów zdrowotnych, niż pożytku w postaci straconych kilogramów. Na czym polega magia kobiecego orgazmu? Czemu kobiety zarabiają mniej? Czym jest kryzys wodny? Czy internet psuje współczesną branżę muzyczną? Na czym polega problem z zanieczyszczaniem marihuany? Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad jakąś innowacją i jej rolą w coraz bardziej cyfrowym społeczeństwie jest spora szansa, że dzięki serii wyjaśnicie sobie kilka kwestii.

RadioZET.pl/AG

Jak rozwiązać problem głodu na świecie? Uprawiając zapomniane gatunki roślin!