slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Msza online i w telewizji - czy jest ważna msza obejrzana w internecie lub w TV? [KORONAWIRUS]

Jolanta Waligóra
3 min. czytania
12.03.2020 13:54

Czy msza online i msza w telewizji jest ważna? Informacji na ten temat, z uwagi na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa, poszukuje coraz więcej wiernych. Szczegóły dotyczące tego, czy msza online i w telewizji jest ważna, można znaleźć poniżej.

Msza online i w telewizji - czy jest ważna msza obejrzana w internecie lub w TV?
fot. PIXABAY
slot: billboard
slot: billboard

Msza online i msza w telewizji - czy jest ważna msza święta obejrzana w internecie? Czy liczy się msza obejrzana w telewizji? W jakich przypadkach jest ważna? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy msza online i msza w telewizji jest ważna.

Msza online - czy jest ważna msza obejrzana w internecie?

Wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, czy msza online jest ważna. Temat ten w ostatnich dniach, z uwagi na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa w Polsce, jest coraz częściej poruszany przez wiernych.

Otóż jak czytamy w Przewodniku-Katolickim, niemożliwość pójścia do kościoła ze względu na chorobę lub inną ważną i uzasadnioną przyczynę nie jest grzechem. 

Msza online, w telewizji i w radiu - gdzie oglądać lub słuchać mszy świętej w domu w niedzielę?

W pierwszej połowie marca 2020 roku gdańska kuria metropolitalna - jak podaje Onet.pl - wydała specjalne oświadczenie, w którym zaznacza, że osoby starsze i chore, najbardziej narażone na zarażenie mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje mszy św., które są w niedziele w środkach społecznego przekazu.

Ponadto, jak czytamy na portalu TVN24, arcybiskup kardynał Kazimierz Nycz podkreśla, że wierni powinni kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Dodatkowo zachęca , aby osoby starsze przez jakiś czas zrezygnowały z uczęszczania na msze święte.

Człowiek starszy w sposób roztropny i mądry zdecyduje, że będzie przez jakiś czas oglądał mszę świętą w telewizji lub uczestniczył we mszy świętej radiowej - stwierdził metropolita warszawski.

Z kolei podczas specjalnej konferencji, która odbyła się 12 marca, Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował, by korzystać z formy mszy w radio, w telewizji. Naprawdę, to jest pora na to, by wykorzystać te środki, tym bardziej że w kościołach średnia wieku jest wyższa niż populacji - stwierdził podczas przemówienia.

Koronawirus - jak się chronić i jak się zabezpieczyć przed zakażeniem koronawirusem 2020?

AKTUALIZACJA - poniżej przedstawiamy Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

  • osobom w podeszłym wieku,
  • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Msza w telewizji - czy jest ważna?

Wiele osób zastanawia się także, czy msza w telewizji jest ważna. Jak już wspominaliśmy powyżej, obecnie znajdujemy się w wyjątkowej sytuacji, a niebezpieczny koronawirus cały czas się rozprzestrzenia, dlatego kurie metropolitalne zachęcają, aby pozostać w domu i obejrzeć mszę świętą w telewizji lub online.

Koronawirus w Polsce - co jest zamknięte i jakie obiekty są nieczynne? [LISTA MIEJSC]

Warto także podkreślić, że duchowni przypominają, że komunię nie trzeba przyjmować bezpośrednio do ust, a można ją wziąć do ręki. Ponadto zalecają, aby podczas mszy świętej, nie podawać sobie ręki podczas znaku pokoju. Nie trzeba także korzystać z wody święconej. Warto także pamiętać, żeby zachować bezpieczną odległość od innych - około metra.

RadioZET.pl/JW

slot: leaderboard_pod_art