Obserwuj w Google News

Koronawirus w Polsce - kiedy koniec epidemii COVID-19? [DANE, RAPORT WHO]

Karolina Piotrowska
3 min. czytania
14.04.2020 15:30

W związku z pojawianiem się codziennie nowych komunikatów o kolejnych przypadkach zarażenia się wirusem SARS-CoV-2, wiele osób zastanawia się, kiedy koniec koronawirusa w Polsce i na świecie może nastąpić i jak długo potrwa jeszcze epidemia nowej choroby. W poniższym artykule zebraliśmy informacje na ten temat, wypowiedzi ekspertów, dane i inne szczegóły.

Koronawirus w Polsce - kiedy koniec epidemii? [DANE, RAPORT WHO, PRZEPOWIEDNIE]
fot. ODD ANDERSEN/AFP/East News

Koronawirus w Polsce - kiedy koniec epidemii COVID-19? Dane, raport WHO, przepowiednie, przewidywania - najważniejsze informacje o rozprzestrzenianiu się nowego wirusa SARS-CoV-2 zebraliśmy poniżej.

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, pandemia

Koronawirus w Polsce - kiedy koniec epidemii? [DANE, RAPORT WHO]

W Polsce z powodu rozprzestrzeniania się nowego wirusa SARS-CoV-2 obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a wiele osób zostało poddanych kwarantannie. W związku z tym zaczęły pojawiać się pytania, m.in. kiedy nastąpi koniec koronawirusa i jak długo jeszcze potrwa stan zagrożenia epidemicznego. Jak na razie trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. W wielu krajach liczba zachorowań wciąż wzrasta, jednak również w wielu sytuacja została ustabilizowana.

W rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera" wypowiedział się przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ranieri Guerra. Jego zdaniem należy kontynuować restrykcyjne zasady dotyczące prawa opuszczania domu i przedłużyć je na najbliższe tygodnie. Przyznał także, że "prędkość tego wirusa zaskoczyła wszystkich, nie spodziewaliśmy się, że rozprzestrzeni się tak raptownie". 

Wielu ekspertów jest zdania, że SARS-CoV-2 może zachowywać się podobnie jak SARS, który wygasł wraz z nadejściem wiosny. Przypomnijmy, że pierwsze zachorowania wystąpiły w listopadzie 2002 roku w mieście Foshan w prowincji Guangdong w Chinach. Stopniowo doszło do rozprzestrzenienia choroby na inne rejony Chin, inne kraje Azji, a potem, drogą podróży lotniczych, inne kraje świata.

Pierwsze odnotowane przypadki zakażeń ludzi nowym koronawirusem SARS-CoV-2 miały miejsce pod koniec 2019 roku w Wuhanie w Chinach. Zachorowania powodowane niezidentyfikowanym wirusem rozpoczęły się dokładniej w grudniu 2019 roku. Odnotowano wówczas grupę pacjentów cierpiących na zapalenie płuc nieznanej etiologii.

Być może podobnie jak w przypadku poprzedniej epidemii, również tym razem koniec koronawirusa i jego rozprzestrzeniania się na świecie nastąpi, gdy nadejdą cieplejsze dni. Niektórzy specjaliści mówią o maju, czerwcu lub kolejnych miesiącach letnich. Niestety, jak na razie nie ma jeszcze dokładnych informacji o SARS-CoV-2, które pozwoliły przewidzieć dokładną datę zakończenia epidemii.

Walter Ricciardi, członek rady wykonawczej WHO i konsultant włoskiego ministerstwa zdrowia ds. koronawirusa, w połowie marca 2020 roku przedstawił harmonogram rozprzestrzeniania się COVID-19. Ricciardi zasugerował w nim, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że epidemia koronawirusa zakończy się właśnie latem. W Polsce Minister zdrowia Łukasz Szumowski w jednej z rozmów zaznaczył, że jego zdaniem epidemia koronawirusa może potrwać nawet rok, co oznacza, że może zakończyć się ona dopiero w połowie 2021 roku.

Zdaniem wielu ekspertów, którzy wypowiadają się na temat przypuszczalnej daty zakończenia epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie, priorytetem jest skupienie się na tym, aby wirus nie rozprzestrzeniał się dalej i nie przenosił się między ludźmi. Dlatego tak ważne jest pozostanie w domach, dbanie o higienę i częste mycie lub dezynfekowanie rąk.

Ekspert w dziedzinie terapii zakażeń i immunologii dr Paweł Grzesiowski na antenie Radia ZET podkreślał: "wszyscy muszą wiedzieć, że jeżeli teraz przerwiemy kontakty międzyludzkie wirus przestanie atakować agresywnie, bo nie będzie miał kogo zarażać. Jeżeli pozostaniemy na ulicach, w miejscach pracy, tłoczyć na ulicach wówczas wirus będzie atakował z szalonym tempem".

Dr Paweł Grzesiowski: przynajmniej 1500 osób w Polsce może mieć koronawirusa

Kiedy koniec koronawirusa w Polsce i na świecie? [PRZEPOWIEDNIE, PRZEWIDYWANIA]

W internecie na forach nie brakuje również przewidywań i przepowiedni, kiedy koniec koronawirusa w Polsce i na świecie. Warto traktować takie informacje z dużym dystansem. Najlepiej jest obserwować potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, opracowane na podstawie danych ECDC oraz WHO komunikaty w mediach, na stronach rządowych lub w innych oficjalnych i rzetelnych źródłach. Niestety, najczęściej przewidywania czy przepowiednie, kiedy koniec koronawirusa w Polsce i na świecie miałby nastąpić, nie są oparte na prawdziwych danych i mogą wywoływać niepotrzebny stres czy panikę.

W Polsce została uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590. Wszelkie aktualne dane można sprawdzać również na stronie internetowej WHO.

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, zalecenia. RAPORT

Koronawirus: OBJAWY. Jak poznać? Jak wygląda leczenie? [POLSKA, CHINY, WUHAN MAPA, OFIARY, 2020]

RadioZET.pl/KP