Obserwuj w Google News

Jak odróżnić SINICE od GLONÓW? Zapytaliśmy eksperta!

Redakcja
3 min. czytania
02.08.2018 15:57

Paweł Błasiak, prezes Zarządu Stołecznego WOPR, tłumaczy nam, czy laik jest w stanie samodzielnie odróżnić sinice od glonów.

Jak odróżnić SINICE od GLONÓW? Zapytaliśmy eksperta!
fot. Shutterstock

Jak odróżnić sinice od glonów?

Od kilku tygodni niemal cała Polska żyje tematem sinic, które wystąpiły przy licznych kąpieliskach nad polskim morzem, a także np. w warszawskim Jeziorku Czerniakowskim. Jak jednak jednoznacznie stwierdzić, czy aby na pewno mamy do czynienia z potencjalnie niebezpiecznymi sinicami? Również gnijące, zwykłe, niegroźne dla ludzkiego życia glony potrafią wyglądać podobnie. O odpowiedź na nasze pytanie poprosiliśmy Pawła Błasiaka, prezesa Zarządu Stołecznego WOPR. „Dla laika sinice od glonów nie będą różnić się niczym. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić, czy to właśnie one. Niektórzy sugerują się np. kolorem wody, ale tu mamy przykład warszawskiego Jeziorka Czerniakowskiego. Tam akurat teraz też występują sinice, lecz i wcześniej dostawaliśmy zawiadomienia od zaniepokojonych kolorem wody osób. Tymczasem to jest po prostu jezioro brunatne, stąd kolor wody, jest ona jednak czysta. Czasem sygnałem ostrzegawczym może być również zapach albo tworząca się w późniejszym okresie charakterystyczna zielona skorupa. Pojawienie się sinic można dostrzec, jednak tylko eksperci będą w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy to na pewno one. Dlatego generalna zasada jest prosta – jeśli coś zaniepokoi nas na tyle, że mamy takie podejrzenia, należy albo zgłosić to ratownikom, albo zawiadomić bezpośrednio powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną. Ich kontrola zapewni pełne bezpieczeństwo i nam i innym” – tłumaczył w rozmowie z nami Paweł Błasiak.

Redakcja RadioZET.pl/ Tak dziś wygląda woda w Jeziorze Zegrzyńskim
fot. Redakcja RadioZET.pl/ Tak dziś wygląda woda w Jeziorze Zegrzyńskim

 

Sinice w Bałtyku 2018 - co to jest i gdzie zakaz kąpieli? [LISTA]

Czym są sinice?

Sinice w okresie kwitnięcia tworzą charakterystyczne, żółto-zielone plamy – sprzyja im przy tym wysoka temperatura. Tegoroczne, wyjątkowo upalne lato spowodowało więc intensywne namnażanie się mikroorganizmów, które przy tym procesie produkują szkodliwe np. dla ludzkiej wątroby toksyny. Jednak nie oznacza to, że sinice są tylko szkodnikami. Produkują także tlen, a według niektórych oceanografów mogą nawet być pomocne przy leczeniu niektórych chorób. Ich zdaniem wyizolowane z sinic substancje mogą w przyszłości posłużyć do produkcji nowych leków. Sinice to proste mikroorganizmy, które kiedyś były uznawane za rośliny, gdyż w wyniku fotosyntezy produkują tlen. Badania naukowców wykazały jednak, że budowa ich komórki przypomina bakterie, dlatego obecnie określa się je mianem cyjanobakterii. 

Lipiec 2018: pogoda - Warszawa, morze, Mazury, góry. Będzie ciepło?

 

Jakie sinice występują nad Bałtykiem?

Nad Bałtykiem latem występują trzy rodzaje sinic: Nodularia spumigena, Aphanizomenon flosaquae i Dolichospermum spp. Toksyny produkuje tylko pierwsza odmiana. Kontakt z nią może spowodować wymioty, biegunkę i nawet śmierć w przypadku długiego przebywania w kąpielisku, w którym występują groźne sinice. Poniżej znajdziecie listę zamkniętych już z tego powodu kąpielisk. Warto dobrze przyjrzeć się wodzie w miejscu, w którym zamierzacie się wykąpać!

  • Gdańsk - Molo w Brzeźnie, Klipper, Jelitkowo
  • Łeba - kąpielisko przy plaży "A"
  • Gdynia - Redłowo, Orłowo, Śródmieście, Babie Doły, Dom Zdrojowy
  • Władysławowo - wejścia nr 4,6,9,10
  • Jastrzębia Góra - wejścia nr 22, 23, 25
  • Debrzno - kąpielisko na jeziorze
  • Karwia - wejścia nr 43 i 45
  • Lubowo - kąpielisko nad jeziorem Żarnowieckim
  • Białogóra - kąpielisko morskie
  • Rewa - od strony Zatoki Gdańskiej
  • Dębki - kąpielisko morskie
  • Chłapowo - wejścia nr 12, 13, 33, 35
  • Karwieńskie Błota - kąpielisko morskie

Tego lata dobrze jest mieć też pod ręką numer telefonu do rejonowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Mamy dla was krótką listę!

Warszawa: 22 620 90 01

Gdańsk: 58 344 73 00 (Dębinki 4); 58 320 08 00 (Wałowa 27)

Mazury: 89 524 83 00 (Olsztyn); 55 233 47 72 (Elbląg)

Giżycko: 87 428 54 98

Wrocław: 71 329 58 43

Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi również serwis kąpieliskowy, na którym znajdziecie wszystkie aktualne informacje na temat stanu wody w polskich kąpieliskach. 

RadioZET.pl/AG