Obserwuj w Google News

Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową 2021? [SYMBOLIKA]

Jolanta Waligóra
2 min. czytania
17.02.2021 09:40

Posypywanie głowy popiołem to zwyczaj związany z obchodami Środy Popielcowej w Kościele katolickim. Większość ludzi jednak zapomina, co tak naprawdę oznacza popiół i dlaczego posypujemy nim głowy w Popielec. Symbolikę tego zwyczaju można znaleźć poniżej.

Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową 2021? [SYMBOLIKA]
fot. Wikimedia Commons / Jennifer Balaska

Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową 2021? Co oznacza posypywanie głowy popiołem? Popielec to święto w Kościele katolickim, kiedy rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Tego dnia obowiązuje ścisły post, a podczas mszy w kościele głowy wiernych posypywane są popiołem. Sprawdzamy, jakie znaczenie ma ten zwyczaj.

Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową 2021?

Z obchodami Środy Popielcowej w Kościele katolickim związany jest zwyczaj posypywania głów wiernych popiołem. Ksiądz wypowiada wtedy słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Czasem można spotkać się także z formułką "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Zwyczaj posypywania głowy popiołem w Środę Popielcową wprowadził papież Urban II w 1091 roku. W tym czasie ustalono także, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Środa Popielcowa 2021 - DATA: co oznacza, co to za święto i czy trzeba iść do kościoła?

Posypanie głowy popiołem - SYMBOLIKA: co oznacza ten zwyczaj?

Głównym celem Środy Popielcowej oraz obrzędu posypywania głów popiołem jest przypomnienie o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres czterdziestodniowego postu. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

RadioZET.pl