Obserwuj w Google News

Chrzest Polski - dlaczego uważamy go za początek dziejów naszego kraju?

Redakcja
2 min. czytania
22.02.2019 19:28

Święto Chrztu Polski będziemy obchodzić 14 kwietnia. Nowe święto państwowe ma upamiętnić wydarzenie, które uważane jest za początek dziejów Polski. Z tej okazji przypominamy, dlaczego to tak ważny element historii naszego kraju. Sprawdźcie, czy nie powinniście jej sobie odświeżyć!

Chrzest Polski - dlaczego uważamy go za początek dziejów naszego kraju?
fot. Wikimedia Commons

Święto Chrztu Polski 2019

Sejm przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Za ustawą głosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 posłów. Oznacza to, że już 14 kwietnia 2019 roku będziemy obchodzić nowe święto państwowe po raz pierwszy. Według treści ustawy datę wyznaczono, aby upamiętnić wydarzenie, które "uznawane jest za początek Państwa Polskiego". Tym bardziej warto przypomnieć sobie, w jakich okolicznościach do niego doszło. Datuje się go na 14 kwietnia 966 roku, choć historycy długo spierali się o wiarygodność daty. Wszystko z powodu tego, że różne źródła podawały inne terminy przyjęcia przez księcia Polan, Mieszka I chrztu, który zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. To właśnie z tego względu o wydarzeniu mówi się jako symbolicznym początku historii naszego kraju jako państwa, oraz polskiego kościoła katolickiego.

Chrzest Polski - kiedy nowe święto państwowe? [DATA, INFORMACJE]

Chrzest Polski

Chrzest Polski nie był wydarzeniem o jedynie religijnym znaczeniu. Jak podkreślają historycy, ważnym aspektem chrztu polskiego księcia były także względy polityczne. "Na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dało by się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść" - tłumaczył podczas jednego z wywiadów prof. Jacek Banaszkiewicz.  Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu, a rok wcześniej poślubił czeską księżniczkę Dobrawę, co miało przypieczętować sojusz Polski i Czech w walce ze słowiańskimi Wieletami. Małżeństwa zwierane w ramach sojuszy politycznych były w tamtym czasie codziennością. Choć Czechy nie miały wtedy jeszcze nawet biskupstwa, Mieszko nie miał wiele czasu na próby podjęcia innych decyzji - Polsce groziła przymusowa chrystianizacja ze strona Niemiec. 

Dziecinnie prosty QUIZ z historii. Sprawdź się! Jam Saheb Digvijay Sinhji: kim był indyjski maharadża, który pomagał polskim dzieciom podczas II Wojny Światowej?

Początek dziejów Polski

Warto pamiętać również o tym, że chrześcijaństwo było wtedy jedynym skutecznym, o ile nie jedynym w ogóle, systemem zarządzania państwem w X wieku. Przyjmując chrzest Mieszko I nie tylko zagwarantował sobie możliwość utrzymania kraju w ryzach, ale i zapewnił Polsce równorzędne miejsce wśród innych chrześcijańskich państw w Europie. Historycy często przypominają, że sam podbój nowych ziem nie wystarczał, aby zachować ład i spokój na terenach zdobytych już wcześniej. Religia, w ramach której powstawały administracyjne struktury kościoła pomagały zarządzać krajem, a szanowanych dostojników kościelnych, których naród obdarzał sporym zaufaniem nierzadko mianowano na państwowe stanowiska. Bez Chrztu Polski kraj, w którym żyjemy dzisiaj, mógłby nie istnieć - dlatego 14 kwietnia 2019 roku wszyscy możemy sobie z szacunkiem przypomnieć o jego historii.

RadioZET.pl/źródło:Focus.pl;PolskieRadio/AG

Jak wyglądała dieta bezmięsna w czasach polskich królów? Jan III Sobieski też mógł być weganinem! Unikalne odkrycie historyków w Paryżu. Znaleziono XVII-wieczną mapę Rzeczpospolitej