Obserwuj w Google News

Czy karmicie swojego kota prawidłowo? Według naukowców niekoniecznie!

Redakcja
2 min. czytania
07.11.2018 14:33

Wyniki nowych badań potwierdzają wcześniejsze obawy. Przyczyną wielu behawioralnych i zdrowotnych problemów u kotów domowych może być niewłaściwa dieta – alarmują naukowcy z Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Kotów.

Czy karmicie swojego kota prawidłowo? Według naukowców niekoniecznie!
fot. Shutterstock

Czy wasz kot ma odpowiednią dietę?

Czasem temu proszącemu spojrzeniu ciężko odmówić – a to podsuniemy kotu smakołyk nie do końca odpowiedni dla niego, a to przesadzimy z wielkością porcji... Tymczasem, jak ostrzegają specjaliści z Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Kotów (AAFP), niewłaściwe karmienie domowego pupila może skończyć się dla niego poważnymi kłopotami ze zdrowiem. Według wyników badań opublikowanych w periodyku naukowym „Journal of Feline Medicine and Surgery” większość kocich behawioralnych i zdrowotnych problemów może być spowodowanych nieprawidłowym modelem żywieniowym. Jak dowodzą autorzy publikacji, większość właścicieli nie tylko wybiera nieodpowiednie dla swoich kotów produkty, ale także pomija kwestię tego, jak je zwierzęciu podawać.

Twój kot Cię kocha! Woli Ciebie od jedzenia - nowe zaskakujące wyniki badań naukowych Za co kochamy nasze zwierzaki? Mają na nas większy wpływ, niż podejrzewaliśmy!

Naturalne zachowania żywieniowe kotów

Według specjalistów domowy model żywienia kota powinniśmy dostosować do naturalnych zachowań żywieniowych pupili. U kotów żyjących na wolności stanowią one podstawę funkcjonowania w dobrym zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i tym społecznym i emocjonalnym. Jakie to zachowania? Niby oczywiste, ale nie do końca – to polowanie, a także spożywanie niewielkich, ale regularnych porcji zdobytego pokarmu w ustronnych miejscach, najlepiej w samotności. „To naturalne kocie strategie, powstałe w wyniku ewolucji tych zwierząt. Mają za zadanie zapewnić im dobre zdrowie, dlatego najlepiej byłoby próbować odtworzyć je w domowych warunkach. Umożliwienie kotom żywienia się zgodnie z ich instynktem może pomóc w złagodzeniu lub zapobieganiu problemom zdrowotnym związanym ze stresem, np. zapaleniu pęcherza moczowego, otyłości, stanom lękowym czy nietolerowaniu obecności innych zwierząt i ludzi w domu” – podkreślają lekarze z AAFP.

Czy wasz pies rozumie, co do niego mówicie? Badacze to sprawdzili! Rozdano nagrody w konkursie 2018 Wildlife Photographer of the Year. Zobaczcie zwycięskie zdjęcie!

Jak powinno się karmić domowego kota?

Aby ułatwić zwierzętom odwzorowanie ich naturalnych mechanizmów żywieniowych, powinniśmy więc zadbać o to, aby przed spożyciem posiłku miały szansę na intensywny wysiłek zastępujący polowanie. Może to być zresztą właśnie zabawa w polowanie, ale z wykorzystaniem ulubionej zabawki waszego podopiecznego.

Jak radzą weterynarze, najlepiej zrezygnować też z systemu podawania kotu jedynie dwóch posiłków dziennie i zamienić je na mniejsze, ale częstsze porcje. Ostatnia porada? Zapewnienie pupilowi osobnego miejsca do jedzenia, w którym będzie się czuł bezpiecznie. Taki model żywieniowy ma według lekarzy w pełni zaspokoić potrzeby behawioralne kotów. To jednak nie wszystko – autorzy opublikowanych badań mocno podkreślają, że pod uwagę należy wziąć także wiek, obecną kondycję i wagę kota, a nawet to, jaki posiadamy metraż mieszkania i czy nasz koci przyjaciel to jedyne zwierzę w domu. „Podsumowując, prawidłowe karmienie kota powinno być oparte na wielu małych posiłkach dziennie. Warto podawać je w specjalnych podajnikach czy zabawkach, które wymuszą na zwierzęciu aktywność i dadzą namiastkę polowania. Miejsce karmienia należy często zmienić, a kot powinien w domu mieć wiele różnych punktów z dostępem do wody pitnej” – tłumaczą weterynarze. Zaproponowane rozwiązania mogą bardzo poprawić stan zdrowia waszego kota!

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG