Obserwuj w Google News

Brak ćwiczeń jest dla nas gorszy od palenia papierosów i cukrzycy

Redakcja
2 min. czytania
26.10.2018 19:47

Brak wam motywacji, aby zmusić się do regularnej aktywności fizycznej? To bardzo źle - jak dowodzą wyniki nowych badań, siedzący tryb życia jest dla nas gorszy, niż nałóg nikotynowy, cukrzyca a nawet...schorzenia serca. 

Brak ćwiczeń jest dla nas gorszy od palenia papierosów i cukrzycy
fot. MaxPixel

Brak ćwiczeń jest groźniejszy dla organizmu niż choroby serca

Karnet leży w szufladzie, ale wy nadal nie możecie trafić na siłownię? "Od jutra zaczynam biegać", mówione po raz kolejny budzi już frustrację u was samych? Być może argumentem, który skutecznie pobudzi waszą motywację będzie wasze zdrowie i przewidywana długość życia. Wyniki najnowszych badań dowodzą, że brak aktywności fizycznej (taktownie nie użyjemy słowa "lenistwo"...) jest dla naszego organizmu groźniejszy, niż palenie papierosów czy cukrzyca. Zdziwieni? Tak samo jak i badacze - choć już wcześniej wielokrotnie uważano, że regularny wysiłek fizyczny jest niezbędny dla zachowania prawidłowej kondycji, również tej psychicznej, nie podejrzewano, że aż w takim stopniu. 

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Lenistwo może kosztować życie?

Jeśli obawiacie się ataku serca, powinniście wiedzieć, ze nawet choroby układu krążenia są mniej śmiertelnie niebezpieczne, niż wieloletni brak ruchu. Nie jest to pochopnie wyciągnięty wniosek - badania trwały aż 23 lata! W ich trakcie przebadano ponad 122 tys. osób. Prowadzony od 1991 do 2014 roku program naukowy polegał na regularnym porównywaniu zmian we wskaźnikach śmiertelności pacjentów przed i po regularnych treningach wytrzymałościowych m.in. na bieżni. Okazuje się, że im częstszy i intensywniejszy był wysiłek fizyczny, tym bardziej wskaźnik malał, a przewidywana długość życia wydłużała się. "Wyniki wskazują jasno na to, że regularny trening, w szczególności cardio na bieżni wydłuża życie. Co więcej, praktycznie nie występuje granica, za którą ćwiczenia przestają przynosić pożądany efekt. Jest jednak jeden haczyk - im starszy pacjent, tym większa ilość ruchu jest potrzebna, aby utrzymać tendencję poprawy ogólnej kondycji organizmu." - piszą w swojej publikacji badacze. Dlaczego zdecydowano się na wykorzystanie podczas badań głównie ćwiczeń na bieżni? To własnie one były związane z największym wpływem na poprawę sprawności krążeniowo-oddechowej. 

Jak rozruszać mózg po wakacjach? Mamy na to sposób! Ludzki mózg jest z natury leniwy? Wskazują na to wyniki tych badań!

Siedzący tryb życia jest gorszy dla zdrowia niż nałóg nikotynowy

Naukowcy sami przyznają, że nie spodziewali się aż takiej skuteczności regularnych treningów. "Porównaliśmy wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie z tym, jaki wywiera na nas nałóg nikotynowy oraz schorzenia takie jak cukrzyca czy przypadłości związane z sercem. Ku naszemu zaskoczeniu te ostatnie nie były tak groźne dla organizmu, jak brak aktywności fizycznej. Jest to oczywiście także związane z tym, że gorsza kondycja naraża nas na występowanie oraz intensywniejszy przebieg popularnych schorzeń. Jeszcze nigdy nie udowodniono jednak tego w tak dobitny i niepodważalny sposób" - komentował w wywiadzie dla CNN jeden z autorów badań. Naukowcy mają nadzieję, że opublikowane wyniki badań skłonią lekarzy do stanowczego zalecania swoim pacjentom jak największych ilości ruchu. 

RadioZET.pl/źródło:TheTime/CNN/JamaNetwork/AG

Jak skutecznie rzucić palenie? Odkryto enzym, który eliminuje uzależnienie od nikotyny