Obserwuj w Google News

6 sierpnia: Święto Przemienienia Pańskiego. Czy to święto obowiązkowe? Jak je obchodzimy?

2 min. czytania
06.08.2020 08:33

6 sierpnia 2020 wypada w Kościele Święto Przemienienia Pańskiego. Sprawdzamy, co to za dzień, jak jest obchodzone to święto, a także czy w ten dzień obowiązkowo trzeba iść do Kościoła. Zobaczcie co wiadomo o uroczystości nazywanej epifanią lub teofanią.

6 sierpnia: Święto Przemienienia Pańskiego. Czy to święto obowiązkowe? Jak je obchodzimy?
fot. Marek BAZAK/East News

6 sierpnia wypada Święto Przemienienia Pańskiego, które jest obchodzone we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Sprawdzamy:

  •  Jak obchodzi się Święto Przemienia Pańskiego?
  •  Czy Święto Przemienienia jest obowiązkowe? 
  •  Czy 6 sierpnia jest wolne od pracy? 

6 sierpnia: Święto Przemienienia Pańskiego

Święto Przemienienia Pańskiego to inaczej epifania lub teofania, czyli uroczystość przemienia Jezusa Chrystusa. W liturgii przytaczany jest ewangeliczny opis Przemienienia Pańskiego na górze Tabor. Podczas niego Jezus Chrystus zmienia się w obecności uczniów, a obok niego pojawiają się Mojżesz i Eliasz. To symboliczne przygotowanie Syna Bożego do śmierci na krzyżu. 

6 sierpnia: Święto Przemienienia Pańskiego: jak obchodzimy?

Święto Przemienienia Pańskiego obchodzi się 6 sierpnia w trakcie uroczystej mszy św. w każdej parafii. Tego dnia w kościołach czyta się fragment Ewangelii św. Łukasza - Łk 9, 28b-36. 

6 sierpnia: Święto Przemienienia Pańskiego: czy jest obowiązkowe?

Mimo tego, że Święto Przemienia Pańskiego to jedno z ważniejszych uroczystości w roku, w Kościele w Polsce nie obowiązuje uczestnictwo we Mszy Świętej. Hierarchowie zachęcili jednak, by tego dnia wziął udział w Eucharystii: 

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.

Jest w Polsce także wiele kościołów pod tym wezwaniem, w których dzisiaj można uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami.

Święto Przemienienia Pańskiego: czy jest wolne od pracy? 

W Święto Przemienienia Pańskiego - 6 sierpnia 2020- nie przysługuje wolne od pracy. To oznacza, że 6 sierpnia jest dniem roboczym.

>>  15 sierpnia 2020 - ŚWIĘTO: jakie uroczystości wypadają i jak je obchodzimy 15.08?

Przemienienie Pańskie - co to za dzień?

Tradycja obchodzenia Święta Przemienienia Pańskiego sięga bardzo dawnych tradycji. Na Wschodzie jako święto znane było już w VI wieku i obecnie swą rangą dorównywało katolickiej Uroczystości Chrystusa Króla. Z kolei w Kościele Zachodu wprowadził je Papież Kalikst III, jako podziękowanie Bogu za odniesione zwycięstwo pod Belgradem w dniu 6 sierpnia 1456.

Przemienienia Pańskie w Kościele katolickim obchodzone jest 6 sierpnia i ma rangę święta liturgicznego. Z kolei w Cerkwi prawosławnej Preobrażenije Hospodnie, zwane też Świętem Spasa, należy do 12 głównych świąt i obchodzone jest 6 sierpnia według liturgii prawosławnej, posługującej się kalendarzem gregoriańskim, a 19 sierpnia według kalendarza juliańskiego. Zwyczajowo, w tradycji prawosławnej, wierni udają się tego dnia na górę Grabarkę, gdzie gromadzą się przy kapliczce z cudownym źródłem u podnóża Świętej Góry otoczonej monasterskim murem

Wierni wierzą, że woda stamtąd ma uzdrawiającą moc. Przemywają nią twarze i chore, bolące miejsca, a mokre chusteczki zostawiają przy kapliczce z przekonaniem, że razem z nimi zostawiają swoje choroby.

RadioZET.pl/PZ