Obserwuj w Google News

Quiz. PRL w krzywym zwierciadle. Jak dobrze pamiętasz serial „Zmiennicy”?

2 min. czytania
17.11.2023 15:00
Zareaguj Reakcja

„Zmiennicy” to ostatnia z produkcji, zrealizowanych przez słynnego Stanisława Bareję. Serial, który ukazywał absurdy PRL-u, cieszył się ogromną popularnością i gromadził przed telewizorami wielomilionową publiczność. Kultowa komedia do dziś cieszy się zresztą wielką sympatią i pojawia się na ekranach co najmniej kilka razy w roku. Jeśli jesteś fanem zabawnych przygód warszawskich taksówkarzy, z pewnością zainteresuje cię nasz nowy quiz. Podejmiesz wyzwanie?

"Zmiennicy"
  • 10 pytań Rozpocznij quiz
fot. Materiały prasowe, TVP

„Zmiennicy” to polski serial komediowy w reżyserii Stanisława Barei, emitowany na antenie TVP w latach od 18 października 1987 roku do 12 lutego 1988 roku. Składająca się z 15 odcinków produkcja opowiadała o losach Katarzyny Pióreckiej, która przez seksistowskie zachowania szefów rezygnuje z pracy i w przebraniu mężczyzny zatrudnia się w Warszawskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym. Jej zmiennikiem zostaje Jacek Żytkiewicz, który nawet nie domyśla się, że Marian Koniuszko to tak naprawdę Piórecka – dziewczyna, która dawno wpadła mu w oko.

Redakcja poleca

Quiz. Jak dobrze znasz serial „Zmiennicy”?

„Zmiennicy” z miejsca stali się hitem. Widzom do gustu przypadł przede wszystkim humor zawarty w poszczególnych scenach. Serial idealnie odwzorowywał bowiem paradoksy epoki i stał się panoramą dla chylącego się ku upadkowi PRL-u.

W głównych rolach można było zobaczyć plejadę polskich gwiazd. Role u Barei przyjmowali znani i lubiani. Katarzynę Piórecką brawurowo zagrała Ewa Błaszczyk, w Jacka Żytkiewicza wcielił się natomiast Mieczysław Hryniewicz. Na ekranie partnerowali im m.in. Irena Kwiatkowska, Wojciech Pokora, Piotr Pręgowski i Bronisław Pawlik.

Zobacz także: Mieczysław Hryniewicz nie utrzymuje kontaktu z synem: „Nie wiem, gdzie teraz jest”

Pamiętasz w kogo wcielali się ci słynni aktorzy? Wiesz, jaki był numer boczny słynnej, żółtej taksówki albo gdzie początkowo pracowała serialowa Kasia? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi „tak”, ten quiz z pewnością jest dla ciebie!

Źródło: Radio ZET

Nie przegap
„Klan” skończył już 26 lat. Tak zmieniły się największe gwiazdy serialu
12 Zobacz galerię
fot. Klan TVP Screen YouTube

logo Tu się dzieje