Obserwuj w Google News

Najlepsze seriale 2022 roku. Na liście nie ma "Rodu smoka" i "Stranger Things"

2 min. czytania
14.12.2022 09:52
Zareaguj Reakcja

Amerykański Instytut Filmowy wybrał najlepsze seriale roku 2022. Lista nie obejmuje największych hitów Netflix i HBO Max, takich jak "Stranger Things", czy "Ród smoka".

The Bear - Jeremy Allen White - kadr z serialu
fot. FX/materiały prasowe

Zbliża się koniec roku, więc pojawiają się różnego rodzaju zestawienia podsumowujące ostatnie 12 miesięcy. Amerykański Instytut Filmowy stworzył listę 10 najlepszych seriali 2022. Pozycje mogą zaskakiwać.

AFI 2022: Najlepsze seriale 2022 roku

Jak co roku Amerykański Instytut Filmowy wybiera najlepsze, zdaniem członków organizacji, produkcje filmowe i serialowe, które zazwyczaj pokrywają się z kandydatami do prestiżowych nagród, takich jak Oscary i Emmy. Nie inaczej było w 2022 roku.

Redakcja poleca

Na Instagramie AFI znalazła się lista 10 najlepszych produkcji tego roku, dostępnych na najpopularniejszych platformach streamingowych i w amerykańskich stacjach telewizyjnych.

Oto jak prezentuje się zestawienie, które może być szokiem dla wielu widzów, ponieważ postawiono na tytuły mniej medialne, niż wielkie hity serwisów Netflix, czy HBO Max:

 1. Misja: Podstawówka" (ABC)
 2. "The Bear" (FX)
 3. "Better Call Saul" (AMC)
 4. "Komediantki" (HBO Max)
 5. "Mo" (Netflix)
 6. "Pachinko" (Apple TV+)
 7. "Rdzenni i wściekli" (FX)
 8. "Rozdzielenie" (Apple TV+)
 9. "Ktoś, gdzieś" (HBO Max)
 10. "Biały lotos" (HBO Max)

Jak widać, zabrakło takich seriali, jak "Stranger Things", czy "Ród smoka". Z naprawdę popularnych produkcji na liście mamy do czynienia jedynie z trzema pozycjami - "Better Call Saul", "Rozdzieleniem" i "Białym lotosem". W zestawieniu znalazł się tylko jeden serial Netflix - "Mo". Członkowie AFI postawili więc na wartość artystyczną seriali, a nie czynnik fanowski, który odgrywał dużą rolę zarówno w przypadku 4. sezonu "Stranger Things", "Rodu smoka", który jest spin-offem "Gry o tron", czy odcinkowych produkcji Marvela dostępnych na Disney+.

Redakcja poleca

AFI 2022: Najlepsze filmy 2022 roku

Nie zabrakło też wyróżnień dla tegorocznych filmów. W tej materii członkowie AFI podeszli inaczej niż w przypadku seriali. Pojawiło się wiele głośnych tytułów, które od dawna upatruje się jako kandydatów do najbardziej znanych nagród filmowych. Poniżej znajduje się lista 10 tytułów kinowych, wybranych przez organizację.

 1. "Avatar: Istota wody"
 2. "Elvis"
 3. "Wszystko wszędzie naraz"
 4. "Fabelmanowie"
 5. "Nie"
 6. "Jednym głosem"
 7. "Tár"
 8. "Top Gun: Maverick"
 9. "Królowa wojownik"
 10. "Women Talking"

Czy powyższe produkcje rzeczywiście znajdą się na listach Oscarów i Emmy 2023? Przekonamy się już niebawem.

RadioZET.pl/Instagram/AFI