Obserwuj w Google News

Zofia Bielewicz zmarła w wieku 93 lat. Najsłynniejsze role gwiazdy teatru

2 min. czytania
20.09.2021 08:21

Zmarła Zofia Bielewicz - aktorka teatralna filmowa i serialowa, która zyskała rozpoznawalność rolą w serialu "Świat według Kiepskich". Miała 93 lata. Gdzie jeszcze mogliśmy ją zobaczyć?

Zofia Bielewicz - zdjęcie ze spektaklu
fot. Teatr Kochanowskiego w Opolu/Facebook/materiały prasowe

Odeszła Zofia Bielewicz. O śmierci aktorki poinformowano 19 września 2021 roku za pośrednictwem strony na Facebooku Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu, z którym od wielu lat była związana zawodowo. Miała 93 lata. W jakich produkcjach zagrała?

Zofia Bielewicz: najważniejsze role

Zofia Bielewicz zagrała w ponad 130 rolach teatralnych. Zdobyła liczne nagrody i odznaczenia państwowe za działalność artystyczną i kulturalną, między innymi medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jej najważniejsze role teatralne to Bianka w "Szczyglim zaułku" (1952, reż. Jan Kochanowicz), Elżbieta w "Don Carlosie" (1957,  reż. Marceli Godlewski), Barbara w "Zygmuncie Auguście i Barbarze" (1960, reż. Stanisław Wieszczycki), Berta w "Wygnańcach" (1967, reż. Stanisław Wieszczycki), Orgonowa w "Damach i huzarach" (1981, reż. Mikołaj Grabowski), Białej królowej w "Alicji po drugiej stronie lustra" (1998, reż. Iwona Kempa), Zerlina w "Niewinnych" (2000, reż. Marek Fiedor), Mamma w "Kalece z Inishmaan" (2001, reż. Bartosz Zaczykiewicz) czy Babcia w "Opowieściach Lasku Wiedeńskiego" (2008, reż. Maja Kleczewska).

Bielewicz występowała również przed kamerą. Na małym ekranie zadebiutowała w roku 2004 rolami w serialach Polsatu "Świat według Kiepskich" i "Pierwsza miłość". W 2014 roku zagrała też w trzech filmach: "Gottland", "W stronę" oraz "Sąsiady".

Zofia Bielewicz nie żyje

Na fanpage'u teatru pojawił się poruszający wpis na temat aktorki, która w ostatnich latach była kojarzona dzięki roli Malinowskiej w serialu "Świat według Kiepskich".

Zofia Bielewicz urodziła się 19 maja 1928 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny muzycznej - matka posiadała tytuł profesora i wykładała na Konserwatorium Muzycznym w Warszawie, ojciec był dyrygentem i kompozytorem. Od małego była przygotowywana do występowania na scenie jako śpiewaczka lub aktorka. Rodzice pracowali ze swoją córką nad jej umiejętnościami wokalno-aktorskimi, dzięki czemu Bielewicz jako młoda dziewczyna w czasie okupacji niemieckiej występowała na tajnych koncertach muzyki i słowa polskiego w prywatnych domach, również dla powstańców warszawskich. Po Powstaniu Warszawskim trafiła do Krakowa, gdzie została zaangażowana do pierwszego po wojnie przedstawienia Teatru Groteska.

Redakcja poleca

Na stałe zamieszkała jednak w Opolu wraz z matką, która otworzyła tam szkołę muzyczną. Po skończeniu matury studiowała w szkole muzycznej. Bielewicz rozpoczęła pracę w Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu i po roku wstępów na scenie zdała egzamin eksternistyczny. Następnie związała się z Teatrem Jaracza w Olsztynie. W końcu znalazła się w Łodzi, gdzie szkoliła swój warsztat pod okiem Jadwigi Chojnackiej. Przez jakiś czas grała również w Teatrze imienia Juliusza Osterwy w Lublinie oraz do Operetce Lubelskiej, ale w latach 70. wróciła do Teatru Kochanowskiego w Opolu, z którym na stałe była związana do śmierci. W listopadzie 2021 roku Bielewicz obchodziłaby 70. lecie pracy artystycznej.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Teatr Kochanowskiego w Opolu/Facebook

Zapomniane polskie seriale - sprawdź, czy je oglądałeś