Obserwuj w Google News

Marvin J. Chomsky nie żyje. Reżyser nagrodzony 3 statuetkami Emmy miał 92 lata

Sergiusz Kurczuk
2 min. czytania
30.03.2022 07:09
Zareaguj Reakcja

Zmarł Marvin J. Chomsky - reżyser telewizyjny znany z takich produkcji, jak "Star Trek", "Korzenie", czy "Holocaust". Miał 92 lata. Co było przyczyną śmierci?

Marvin J. Chomsky
fot. Everett Collection/Everett Collection/East News

28 marca 2022 roku odszedł Marvin J. Chomsky. Był amerykańskim reżyserem filmowym i telewizyjnym oraz producentem nagrodzonym nagrodami Emmy. Miał 92 lata.

Marvin J. Chomsky nie żyje

O śmierci filmowca poinformował Deadline. Zgon potwierdził jego syn - Peter Chomsky. Reżyser odszedł we śnie, ale nie zdradzono szczegółów dotyczących śmierci Chomsky'ego.

Marvin J. Chomsky urodził się 23 maja 1929 roku w Nowym Jorku. W 1950 roku ukończył studia na Syracuse University. Był kuzynem słynnego lingwisty Noama Chomsky'ego.

Redakcja poleca

Swoją karierę za kamerą zaczynał od takich zajęć na planie, jak scenograf, dyrektor artystyczny i producent. W roli reżysera zadebiutował w 1964 roku serialem "The Nurses". Jego pierwszym filmem był natomiast "Evel Knievel" z 1971 roku. Zanim jednak się to stało odpowiadał za takie produkcje w odcinkach, jak "Maya", "The Wild Wild West", "Then Came Bronson", "Gunsmoke", "Storefront Lawyers", "Disneyland", "The Name of the Game", "The Interns", czy oryginalny " Star Trek".

Debiut filmowy nie zmienił zmiłowania Chomsky'ego do seriali telewizyjnych. W latach 70. odpowiadał za wiele znanych tytułów, między innymi "Mission: Impossible", "Hawaii 5-0", "Mannix" czy "Police Story". W tym okresie powołał również do życia takie filmy telewizyjne, jak "Invitation to a March", "Female Artillery", "Mrs. Sundance", "The F.B.I. Story: The FBI Versus Alvin Karpis, Public Enemy Number One", "Akt terroru", "Żyj krótko, a dobrze", "Law and Order", "Zwycięstwo nad Entebbe", czy "Hollow Image". W tym okresie został też doceniony za dwie swoje najsłynniejsze produkcje - seriale "Korzenie" z 1977 roku oraz "Holocaust" z 1978 roku. Pierwszy tytuł przyniósł Chomsky'emu nominację do nagrody Emmy. Drugi sprawił, że reżyser został nią nagrodzony.

Lata 80. w filmografii Chomsky'ego to między innymi takie filmy i seriale, jak "Doctor Franken", "My Body, My Child","Evita Peron", "King Crab", "Czołg", "Z dala od Nairobi", "Robert Kennedy i jego czasy", "Piotr Wielki", "Rozważny nieznajomy", "Anastazja: Tajemnica Anny", "Anioł w zieleni", "Przyjadę do domu na święta" czy "Braterstwo Róży". W tej dekadzie również otrzymał nominacje do nagród Emmy i obie wygrał - w 1980 za oparty na faktach dramat "Attica" oraz w 1982 za film wojenny "Za drzwiami Trzeciej Rzeszy".

Redakcja poleca

W latach 90. Marvin J. Chomsky powołał do życia takie produkcje, jak "Rodzina Straussów", "Morderstwo na zlecenie" i "Triumph Over Disaster: The Hurricane Andrew Story". Jego ostatnim tytułem był film telewizyjny "Katarzyna Wielka" z 1995 roku.

Marvin J. Chomsky miał trójkę dzieci. Oprócz Petera Chomsky'ego, który również został producentem znanym między innymi z seriali "Fargo", "Mozart in the Jungle" i "Już nie żyjesz", synami filmowca są również David i Eric Chomsky.

RadioZET.pl/Deadline

Gwiazdy filmu i kina, które odeszły w 2021 roku [ZDJĘCIA]

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET