Obserwuj w Google News

Ed Sheeran oddaje hołd zmarłemu przyjacielowi. Piątkowa premiera „Eyes Closed” w Radiu ZET

3 min. czytania
24.03.2023 09:00

Ed Sheeran powraca z nowym singlem „Eyes Closed”, który zapowiada kolejną płytę artysty zatytułowaną „-” (Subtract). W najnowszym utworze Brytyjczyk nawiązuje do nagłej śmierci swojego 31-letniego przyjaciela, Jamala Edwardsa. „Pisanie piosenek jest dla mnie terapią” – mówi artysta.

Ed Sheeran
fot. mat. prasowe

Ed Sheeran już wkrótce wyda nowy album. Jak sam przyznał, proces tworzenia płyty nie należał do najłatwiejszych. Wszystko przez poważne problemy w życiu prywatnym, z którymi Brytyjczyk zmagał się w ostatnich latach – choroba żony, śmierć bliskiego przyjaciela, batalia sądowa o rzekomy plagiat, myśli samobójcze i depresja. Tak ciężki czas sprawił, że najnowszy materiał opiera się na osobistych przeżyciach związanych z żałobą i nadzieją. „Wpadłem w spiralę strachu, rozpaczy i niepokoju. Czułem się, jakbym tonął” – wyznaje Ed.

Redakcja poleca

Ed Sheeran – „Eyes Closed”. Nowy singiel to hołd dla zmarłego przyjaciela

„Eyes Closed” to pierwsza oficjalna zapowiedź zupełnie nowego albumu. „-” (Subtract) ukaże się już 5 maja. Na wydawnictwie znajdzie się 14 utworów stworzonych przy współpracy z Aaronem Dessnerem (The National), którego poznał dzięki wspólnej przyjaciółce Taylor Swift. Jak zapowiada wokalista, płytę wypełniają piosenki zarówno folkowe, jak i te odważniejsze, pełne orkiestrowych aranżacji.

Pracę nad tym albumem Ed Sheeran rozpoczął już dekadę temu, ale wydarzenia z początku 2022 roku tak zmieniły jego życie, że znacząco wpłynęły również na muzykę.

Pisanie piosenek jest dla mnie terapią. Pomaga nadać znaczenie moim uczuciom. Pisałem więc bez zastanawiania się, jaka to będzie za piosenka. Po prostu pisałem, co popadnie. W ten sposób, w nieco ponad tydzień, dekada pracy ustąpiła miejsca moimi najgłębszym myślom. W ciągu miesiąca moja ciężarna żona dowiedziała się, że ma guza, a operacja może odbyć się dopiero po porodzie. Nagle zmarł też mój najlepszy przyjaciel, Jamal, a ja znalazłem się w sądzie, broniąc swojej uczciwości i kariery jako autora piosenek. Wpadłem w spiralę strachu, rozpaczy i niepokoju. Czułem się, jakbym tonął. Głowa ledwo utrzymywała się nad powierzchnią, ale nie mogłem złapać powietrza.

Wraz z nowym singlem „Eyes Closed” Ed Sheeran chce oddać hołd zmarłemu przyjacielowi. Jamal Edwards zmarł w lutym 2022 roku w wieku zaledwie 31 lat. Muzyczny przedsiębiorca i DJ zmarł na atak serca po zażyciu kokainy i alkoholu. To właśnie on pomógł Sheeranowi w rozpoczęciu kariery.

 Ta piosenka jest o utracie kogoś bliskiego, o tym, jak za każdym razem, gdy wychodzisz, oczekujesz, że po prostu na niego wpadniesz, a wszystko przypomina ci o nim i o rzeczach, które robiliście razem. Czasami musisz wyjść poza rzeczywistość, żeby odciąć się od bólu po tej stracie, ale pewne rzeczy sprawiają, że nie możesz o tym zapomnieć.

„To manifest akceptacji samego siebie”. BARANOVSKI o swoim nowym singlu

W klipie, który wyreżyserowała Mia Barnes, widzimy Eda podczas wieczornej przechadzki oraz podążającego za nim niebieskiego potwora, który jest metaforą smutku gwiazdora: "Smutek często jest czymś, co za tobą podąża, pochłania kolejne przestrzenie. Widzisz i czujesz go, choć nikt inny nie może go zobaczyć. Postanowiłem więc stworzyć na potrzeby teledysku niebieskiego potwora. Z czasem staje się on coraz większy, aż w końcu wypełnia wszystko i jest jednym, co widzę. Zupełnie jak smutek".

Tak piosenkarz mówi o nowej płycie: „To drzwi do mojej duszy. Pierwszy raz nie próbowałem nagrać płyty, by spodobała się ludziom. Po prostu wydaję coś szczerego i prawdziwego o moim dorosłym życiu. To wpis z pamiętnika z lutego ubiegłego roku i mój sposób, by nadać wszystkiemu sens”.

Ed Sheeran
fot. mat. prasowe

Ed Sheeran i poruszający dokument o jego życiu na Disney+. Kiedy premiera?

3 maja na platformie Disney+ premierę będzie miał czteroodcinkowy dokument "Ed Sheeran: Muzyka i cała reszta", w którym widzowie będą mogli poznać Eda Sheerana od prywatnej strony. Wokalista pokaże wzloty i upadki najbardziej wymagającego okresu w swoim życiu. Nie zabraknie niepublikowane archiwalnych materiałów z osobistych zbiorów Sheerana oraz szczerych wywiadów z żoną i bliskimi muzyka.

Ed Sheeran, PNAU & Khalid, Drenchill. Nowości w Radiu ZET, których nie możesz przegapić

Zawsze bardzo strzegłem swojej prywatności, jedyny dokument, jaki kiedykolwiek zrobiłem, skupiał się na moich piosenkach. Disney zwrócił się do mnie z propozycją nakręcenia czteroczęściowego dokumentu i poczułem, że to właściwy moment, aby otworzyć drzwi i wpuścić ludzi do środka. Mam nadzieję, że ludziom się spodoba – opowiada Sheeran.