Obserwuj w Google News

Tragiczny wypadek przekreślił jego karierę. Choreograf z "Tańca z gwiazdami" jest sparaliżowany

3 min. czytania
16.11.2023 05:00
Zareaguj Reakcja

Sławomir Turski pojawił się w 9. edycji "Tańca z gwiazdami" jako partner Otylii Jędrzejczak. Potem nieoczekiwanie zniknął z życia publicznego. Jak się okazało, tancerz uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, w wyniku którego trafił na wózek. 

Sławomir Turski z "Tańca z gwiazdami" jest sparaliżowany po wypadku
fot. dziendobry.tvn.pl (screen)

Sławomir Turski zapowiadał się na zdolnego tancerza i choreografa. Widzowie po raz pierwszy szerzej usłyszeli o nim w 2009 roku, gdy pojawił się w ekipie trenerów 9. edycji "Tańca z gwiazdami" w TVN. Jego partnerką była wówczas Otylia Jędrzejczak. Choć para zajęła całkiem niezłe, piąte miejsce, Sławomir Turski nie pojawił się więcej show i słuch po nim zaginął. Media przypomniały o nim po kilku latach, gdy okazało się, że jest przykuty do wózka i potrzebuje pieniędzy na rehabilitację. 

Redakcja poleca

Sławomir Turski z "Tańca z gwiazdami" miał poważny wypadek

W 2015 roku okazało się, że Sławomir Turski uległ nieszczęśliwemu wypadkowi nad Jeziorem Czorsztyńskim. Tancerz zanurkował, lecz zawadził głową o dno i skręcił kark. W wyniku urazu kręgosłupa doszło do rozległego niedowładu. Nie ruszałem trzema kończynami i ledwo ruszałem lewą ręką. Byłem całkowicie uzależniony od osób trzecich, bo nie mogłem nawet obrócić się z boku na bok - wspominał Sławomir Turski, któremu przyjaciele pomogli uzbierać fundusze na kosztowną rehabilitację. 

Po żmudnej terapii tancerzowi udało się wstać z wózka i zacząć chodzić z balkonikiem. - Nie są to długie dystanse, ale zawsze coś. Normalnie żyję i funkcjonuję - wyznał dwa lata po wypadku. Sławomirowi Turskiemu pomogła także Otylia Jędrzejczak, która uruchomiła kontakty i pomogła mu trafić do świetnych specjalistów w Bydgoszczy.

Były trener Otylii Jędrzejczak z "Tańca z gwiazdami" walczy o powrót do sprawności

Od wypadku minęło 8 lat. Sławomir Turski nadal walczy o powrót do dawnej sprawności i choć wypadek przekreślił jego szanse na powrót na parkiet, były choreograf "Tańca z gwiazdami" zdołał szczęśliwie poukładać sobie życie. W trakcie leczenia poznał doktor Anettę Hoffman, specjalistkę w dziedzinie fizjoterapii, i doczekał się z nią synka Konrada. "Mój pierwszy w życiu Dzień Ojca. Warto było czekać tyle lat... Nie chciałem wywlekać tu prywaty, ale to przecież między innymi dzięki Wam jestem tu gdzie jestem, więc dzielę się moim szczęściem. Życie po wypadku i rehabilitacji wchodzi w kolejny etap. Mam dla kogo żyć i walczyć o lepszą sprawność. Cudowne wyzwanie przede mną" - wyznał przed rokiem Sławomir Turski.

W czerwcu 2023 roku tancerz pojawił się z ukochaną i synkiem w "Dzień dobry TVN", aby opowiedzieć o życiu po wypadku. Przyznał, że na początku myślał, że najdalej po sześciu miesiącach od opuszczenia szpitala uda mu się wrócić do treningów. Gdy tak się nie stało, musiał pogodzić się z końcem kariery i nastawić na ciężką pracę. Nie miał z tym jednak problemu, ponieważ jako zawodowy tancerz był przyzwyczajony do regularnego wysiłku. - To, co go wyróżniało, to była duża świadomość swojego ciała - wyznała Anetta Hoffman i dodała, że w nawet w najgorszych momentach Sławka nie opuszczał dobry humor. 

Zobacz także: Gwiazda TVN urodziła ekstremalnego wcześniaka. Przekazała wieści o stanie dziecka

Przed trenerem tańca wciąż długa droga do uzyskania pełnej sprawności, ale z roku na rok jest coraz lepiej. Nie sprawdziły się czarne scenariusze, że do końca życia będzie siedział na wózku i poruszał tylko rękami. Obecnie Sławomir Turski potrafi już samodzielnie wykonywać większość czynności. - Prowadzę samochód, chodzę na małe odległości. Trochę słabsza jest prawa strona. Samochód daje mi dużą niezależność, wszędzie nim dojadę, a resztę dojdę z chodzikiem - powiedział w "Dzień dobry TVN". 

Nie przegap
Te gwiazdy są nieuleczalnie chore. Niektóre z ich chorób prowadzą do śmierci
7 Zobacz galerię
fot. PHOTOlink/Everett Collection/East News + zz/NPX/STAR MAX/IPx/Associated Press/East News + Rex Features/East News