Obserwuj w Google News

Ruszyło dochodzenie w sprawie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Polsat ma kłopoty

2 min. czytania
14.09.2023 10:23

Zagraniczne media oskarżyły program „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” o propagowanie rasizmu. Artykuł „The Guardian” poruszył temat między innymi występu Kuby Szmajkowskiego, który wcielając się w Kendricka Lamara, pomalował twarz na czarno i nie ocenzurował obraźliwego rasistowskiego słowa. Jak produkcja odpowiedziała na krytykę?

Ruszyło dochodzenie w sprawie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Polsat ma kłopoty
fot. Youtube: Polsat

Koncepcja programu „Twoja Twarz Jest Znajomo” wydaje się prosta – celebryci mają jak najwierniej odwzorować wygląd i sceniczne zachowanie znanych artystów. Pozornie nieskomplikowane zadanie staje się trudne do wykonania, gdy weźmie się pod uwagę pułapki wynikające z różnic kulturowych, na które należy się uwrażliwić. Zdaniem zagranicznych mediów tej wrażliwości zabrakło produkcji Polsatu.

Burza za granicą. Występy „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” są rasistowskie?

Po niedawnym występie Kuby Szmajkowskiego w „The Guardian” pojawił się artykuł, w którym zwrócono uwagę na problem stosowania makijażu kojarzonego z „blackface” przez osoby biorące udział w show. Dodatkowo wytknięto produkcji brak cenzury obraźliwego słowa, godzącego w osoby czarnoskóre.

„Piosenkarz Kuba Szmajkowski, polski gwiazdor z 163 tysiącami obserwujących na Instagramie, wygrał drugi odcinek 19. sezonu programu. (…) Wystąpił z utworem Kendricka Lamara »Humble« w pełnym »blackface«, sztucznymi warkoczykami i sztuczną brodą. Używał słowa na »n«, które nie zostało ocenzurowane podczas emisji (...) Setki użytkowników mediów społecznościowych wyraziło swoje oburzenie. Ani producenci, ani uczestnicy programu nie wyrazili skruchy z powodu narastającej kontrowersji” – czytamy w artykule.

Redakcja poleca

Zwrócono też uwagę na fakt, że nie tylko Szmajkowskiemu pozwolono na podobny zabieg. Aktorka Pola Gonciarz również została wywołana do tablicy, ponieważ również przyciemniła swoją skórę, by upodobnić się do Beyonce.

Z oskarżeniami o rasizm nie zgadza się występujący w programie Amerykanin Nick Snickler. To może jednak nie wystarczyć, by uciszyć głosy krytyki.

Redakcja poleca

Ruszyło dochodzenie w sprawie rasizmu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”

Oskarżenia o rasizm nie umknęły firmie odpowiedzialnej za produkcję formatu - Banjiay Group, do której należy polski oddział Endemol Shine Poland. „The Hollywood Reporter” podaje, że Banjiay Group stanowczo potępia praktyki, które do tej pory były akceptowane w show Polsatu.

– Banijay potępia lokalną realizację przez Endemol Shine Poland programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, która jest sprzeczna z globalnymi wartościami naszej grupy – powiedział cytowany przez „The Hollywood Reporter” rzecznik firmy. Poinformował także, że uruchomiono w tej sprawie wewnętrzne dochodzenie. Onet informuje, że Polsat nie zamierza wydawać oświadczenia ani komentować tej sprawy.

Nie przegap
Związki gwiazd - pary z dużą różnicą wieku
11 Zobacz galerię
fot. Instagram:@karoskiba