slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Michał Wiśniewski zostanie uniewinniony? Przełom w aferze ze SKOK Wołomin

2 min. czytania
11.04.2024 08:19

Michał Wiśniewski wciąż zmaga się ze skutkami afery ze SKOK Wołomin. Muzyk złożył apelację od nieprawomocnego wyroku sądu, który skazał go na 1,5 roku pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 80 tysięcy złotych. Na jaw wyszły nowe informacje.

Michał Wiśniewski może zostać uniewinniony. Przełom w aferze ze SKOK Wołomin
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
slot: billboard
slot: billboard

Michał Wiśniewski nadal odczuwa bolesne skutki afery ze SKOK Wołomin. W 2006 roku muzyk zaciągnął w instytucji pożyczkę na kwotę 2,8 mln złotych. Prokuratura twierdzi dziś, że Wiśnia znacząco zawyżył wówczas swoje dochody i złamał prawo.

Redakcja poleca

Ciąg dalszy afery SKOK Wołomin z Michałem Wiśniewskim

Lider zespołu Ich Troje usłyszał nieprawomocny wyrok w tej sprawie 30 października 2023 roku. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał go na karę 1,5 roku pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 80 tysięcy złotych.

Michał Wiśniewski nie zgadza się z wyrokiem, jaki zapadł w jego sprawie. Muzyk utrzymuje, że jest niewinny, bo dług, który zaciągnął w SKOK Wołomin, był przez niego spłacany. Wiśniewski wraz ze swoim obrońcą – mec. Piotrem Podgórskim – złożyli apelację w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Sprawa wciąż oczekuje na wyznaczenie terminu.

Prawnik Michała Wiśniewskiego aktywnie działa w sprawie.  Mecenas utrzymuje, że jego klient jest niewinny, a sąd wydał w jego sprawie nieprawidłowy wyrok. Co więcej, obrońca Wiśni przyznał na łamach „Faktu”, że w trakcie procesu doszło do błędów proceduralnych.

– Jeszcze nie ma wyznaczonego terminu apelacji, ale rozumiem to. Ciężar gatunkowy procesu jest duży, akta obszerne i sąd musi mieć czas, żeby się zapoznać ze sprawą. W mojej ocenie wyrok sądu pierwszej instancji jest nieprawidłowy, bo były też błędy proceduralne. Obecnie Michał Wiśniewski jest osobą niewinną – przekazał mec. Piotr Podgórski.

Przełom ws. wyroku Michała Wiśniewskiego. Obrońca mówi o błędach proceduralnych

Na czym polegają owe błędy proceduralne? „Fakt” tłumaczy, że chodzi tu m.in. o osobę, która orzekała w sprawie Michała Wiśniewskiego. Był to neosędzia, który otrzymał nominację na skutek uchwały tzw. neo-KRS (Krajowej Rady Sądownictwa funkcjonującej od marca 2018 r.), czyli organu, który nie jest organem niezależnym od innych władz. Powołani przez neo-KRS sędziowie nie dają gwarancji bezstronności, o czym orzekł m.in. Europejski Trybunał Praw Człowieka, Sąd Najwyższy oraz częściowo także Sąd Apelacyjny w Warszawie.

W chwili, kiedy Sąd Apelacyjny przyzna Wiśniewskiemu i jego obrońcy rację, jego sprawa trafi do ponownego rozpoznania. „Sąd Apelacyjny jest bardzo wrażliwy na sprawy proceduralne i może nawet uniewinnić Wiśniewskiego” – donosi „Fakt”. Na korzyść Wiśniewskiego przemawia to, iż jest osobą niewinną i niekaraną. W świetle prawa traktowany jest on jedynie jako oskarżony. W jego przypadku wciąż obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Źródło: Radio ZET/Fakt

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art