Obserwuj w Google News

Marek Walczewski umierał na oczach widzów. Nie pamiętał swoich bliskich

2 min. czytania
20.09.2023 14:17
Zareaguj Reakcja

Marek Walczewski dał się zapamiętać widzom w wielu rolach, a najbardziej jako aspirant Stępień z serialu „13 posterunek”. Powoli wykańczała go choroba, której na początku nikt nie zauważał.

Marek Walczewski cierpiał na chorobę Alzheimera. Umierał na oczach widzów
fot. Zenon Zyburtowicz/East News

Marek Walczewski grał często niewdzięczne i ekscentryczne postacie. Wystąpił w około 80 rolach w różnych filmach i serialach, m.in. w „Ziemi obiecanej”, „Nocach i dniach” czy „Polskich drogach”. Największą sympatię zaskarbił sobie, grając aspiranta Stępnia w serialu „13 posterunek” Polsatu.

Życie uczuciowe aktora nie było proste. Mężczyzna po 13 latach małżeństwa porzucił swoją żonę, Annę Polony, dla innej kobiety - Małgorzaty Niemirskiej. W ostatnich latach życia cierpiał zaś na chorobę Alzheimera.

Marek Walczewski miał zawiłe życie miłosne

Na studiach Marek Walczewski związał się z Anną Polony, a ślub wzięli w 1961 roku. Po latach okazało się, że nie mogli się ze sobą dogadać. Jak mówiła aktorka, oboje byli „szaleni”.

– Nienawidziłam stylu życia, który kochał mój mąż, czyli nocnych biesiad i wyciągania z lodówki wszystkiego, co się z trudem zdobyło – wspominała po latach Anna Polony.

Redakcja poleca

Z czasem ich uczucie wygasło. W życiu Marka Walczewskiego pojawiła się Małgorzata Niemirska. Oboje byli już w małżeństwach, które musieli zakończyć. Ich ślub wywołał wtedy wielki skandal. – Rozwody są okropne, ale większym grzechem byłoby, gdybyśmy nie wykorzystali szansy, jaką dał nam los – mówiła Małgorzata Niemirska.

Choroba powoli niszczyła Marka Walczewskiego. Na początku nikt jej nie zauważył

Marek Walczewski w pewnym momencie zaczął zapominać o różnych rzeczach. Nie dawał się jednak przekonać, żeby pójść do lekarza. Kiedy to zrobił, usłyszał diagnozę – miał chorobę Alzheimera.

– Jednym słowem, przegapiliśmy początek jego choroby. I to było ze szkodą, bo być może powinniśmy bardziej czule się w tym jego ostatnim okresie z nim obchodzić – przyznał Adam Ferency w rozmowie dla Onetu.

Małgorzata Niemirska cierpiała z powodu choroby męża, który kompletnie przestał pamiętać bliskich. – To było straszne... Patrzeć, jak najukochańsza osoba traci kontakt ze światem – powiedziała aktorka.

Choć pokochali się w atmosferze skandalu, to uczucie Marka Walczewskiego do żony nie wygasło aż do jego śmierci. – Powiedział mi, że jestem piękna i odszedł – wspominała Małgorzata Niemirska.

Aktor zmarł 26 maja 2009 roku.

Nie przegap
Wspominamy-zmarłe-gwiazdy-serialu-M-jak-miłość
7 Zobacz galerię
fot. Piotr WYGODA/East News