Obserwuj w Google News

Grał Łukasza w „M jak miłość”. Dziś zmaga się z poważną chorobą

3 min. czytania
09.08.2023 10:51

Franciszek Przybylski zyskał popularność dzięki roli Łukasza Mostowiaka w „M jak miłość”. Na ekranie pojawił się w wieku zaledwie siedmiu lat. Aktor i operator niedawno obchodził okrągłe 30. urodziny. W poście na Instagramie podsumował swoje życie i napisał o chorobie.

Franciszek Przybylski z "M jak miłość" choruje na dystymię
fot. screen TVP VOD M jak miłość S01E02, Instagram fransiscop

Franciszek Przybylski w 2000 roku wcielił się w rolę Łukasza Mostowiaka w „M jak miłość”. Z serialu TVP odszedł w 2006 roku, a rolę chłopca przejął Adrian Żuchewicz. Młody aktor postanowił obrać inną ścieżkę w życiu. Został studentem Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. W kolejnych produkcjach zajmował się oświetleniem, podejmował współprace montażowe, operatorskie i z czasem stał się specem w swoim fachu. Przy serialu „Wielka woda” pełnił funkcję reżyseria i odpowiadał za zdjęcia. Z okazji 30. urodzin pokusił się o podsumowanie kariery i życia prywatnego.

Zobacz także:  "M jak miłość" po wakacjach. Tak zakończą wątek zmarłego Emiliana Kamińskiego

Franciszek Przybylski z „M jak miłość” pisze o chorobie

Franciszek Przybylski podsumował na Instagramie swoje ostatnie osiągnięcia. Na początku wpisu przyznał, że ci, którzy go znają bliżej, z łatwością mogą zrozumieć, że zawsze czuł się jakby miał 30 lat. Określił się jako „stary-malutki”.

- Dopiero przez ostatni rok zacząłem rzeczywiście żyć tak, jak czuję, że chcę i że mogę. Wiem, co sprawia mi w życiu frajdę, a co nie. Otaczam się ludźmi, którzy sprawiają, że mogę być swoją ulubioną wersją siebie. Rozwijam się tak, jak mogę, umiem i chcę – zaczął pisać operator.

Następnie wymienił ogrom sukcesów – pracował jako reżyser i operator przy serialu „Wielka woda”, zakończył zdjęcia do filmu „Doppelganger. Sobowtór” (produkcja jesienią trafi do kin), założył zespół „Zgaga”. Poniekąd wrócił na ekran jako aktor, ponieważ zagrał epizod w 3. sezonie swojego ulubionego serialu, jednak Franciszek Przybylski nie zdradził tytułu. Oprócz tego 30-latek zasmakował stand-upu i zaczął rozwijać swoje autorskie projekty. Następnie wymienił te ważniejsze rzeczy, których doświadczył.

- Spędzałem mnóstwo czasu z ludźmi, których kocham. Zacząłem leczyć zdiagnozowaną u mnie dystymię. Zakochałem się jak wariat szalony krejzol i psycholek totalny. Lubię to miejsce, w którym jestem. Życzę sobie jeszcze lepszych lat niż ten ostatni rok. Pozdrawiam Wszystkich Polaków. Aha, no i tak, wiadomo, polecam wszystkim terapię, jest super – zakończył Franciszek.

Czym jest dystymia?

Dystymia to choroba przewlekła, której nie należy bagatelizować, a po zdiagnozowaniu natychmiast leczyć. Pacjenci doświadczają uporczywego obniżenia nastroju nawet przez lata, jednak schorzenie jest nieco łagodniejsze niż w przypadku depresji endogennej. Znane jest też jako depresja nerwicowa lub depresyjne zaburzenie osobowości.

Jak podaje „Medonet” objawami dystymii są m.in. poczucie stałego zmęczenia, obniżony nastrój, niska samoocena, znudzenie codziennymi czynnościami czy też brak apetytu i zaburzenia snu. Oprócz tego u pacjenta można też zaobserwować myśli dotyczące braku sensu życia, rozdrażnienie, zmniejszenie aktywności, wycofanie się ze społeczeństwa.

Redakcja poleca

Całe szczęście, że Franciszek Przybylski wybrał leczenie i ma wokół siebie osoby, na które może liczyć w każdej chwili. Post operatora skomentowała jego mama.

- Chciałabym skomentować dowcipnie, a tu gluty po pas, wzruszka i piosenka z „Toy Story” na ripicie – skomentowała reżyserka Agnieszka Glińska, mama jubilata.

Nie przegap

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego depresję, przeżywasz trudny czas, dopada Cię wiele złych myśli - poproś o pomoc. Poniżej znajdziesz numery, pod którymi otrzymasz profesjonalne wsparcie.

Pomoc w kryzysie psychicznym:

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)

Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym - tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania - tel. 22 484 88 01

Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna - tel. 22 425 98 48 (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)

Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli - tel. 800 080 222 (czynne całodobowo)

Gwiazdy, które cierpiały na depresję  [ZDJĘCIA]
9 Zobacz galerię
fot. East News