,

Gosia Andrzejewicz i Oliwka Brazil spotkają się w sądzie? Prawnicy już działają

31.03.2023 12:48

Gosia Andrzejewicz idzie na wojnę z Oliwką Brazil? Sprawą zajęli się już prawnicy. W jednym z utworów młodej raperki bez zgody kultowej piosenkarki wykorzystano sampel z hitu „Pozwól żyć”. Gosia Andrzejewicz nie kryje oburzenia.

Gosia Andrzejewicz Oliwka Brazil
fot. TRICOLORS/East News, Pawel Wodzynski/East News

Gosia Andrzejewicz wylansowała kilka hitów, w tym między innymi „Pozwól żyć”. Sampel został wykorzystany bez zgody piosenkarki w utworze Oliwki Brazil „Mam już dość”. DJ Remo, szef firmy fonograficznej MyMusic, wyjaśniał, że przedstawiciele Warner Music poprosili o użycie fragmentu hitu Andrzejewicz, ale nie otrzymali zgody. Remo już wcześniej miał plan na odświeżenie przeboju.

- Jak im powiesz nie, to za wszelką cenę będą szukali jakiejś luki, żeby to zrobić. To jest ohydne, zrobię wszystko, żeby udowodnić, że nam to zapie*dolił – denerwował się DJ Remo.

Zobacz także: Co się stało z Gosią Andrzejewicz? Fani patrzą na twarz. "Mam zawał" [FOTO]

Gosia Andrzejewicz pozwie Oliwkę Brazil?

Oliwka Brazil na Instastory wyjaśniała, że sampel został wykorzystany zgodnie z prawem. Tłumaczyła, że zastosowano „follow up” - luźną parafrazę. Okropne jest dla niej to, że w sieci manipuluje się informacjami, a nagonka rośnie w siłę. Raperka napisała również, że nie chce przerzucać się oskarżeniami i niedługo pokaże screeny rozmów.

Gosia Andrzejewicz w rozmowie z „Pudelkiem” zabrała głos. Piosenkarka twierdzi, że początkowo była zainteresowana pomysłem wykorzystania „Pozwól żyć” w utworze Oliwki Brazil, ale kiedy zapoznała się z jej twórczością, zrezygnowała. Mimo odmowy sampel i tak wykorzystano.

- Wstępnie wyraziłam zainteresowanie pomysłem, ponieważ podobały mi się produkcje tego producenta. W tym miejscu warto zaznaczyć, że już kilka miesięcy wcześniej rozmawiałam z Remikiem o przygotowaniu nowej wersji piosenki „Pozwól żyć” na 20-lecie mojej kariery. Konsultując tę współpracę z Remikiem, który jest współautorem i wydawcą „Pozwól żyć”, a zarazem ma największą decyzyjność w tym zakresie, zmieniłam swoją decyzję. Remik odradził mi tę współpracę, przedstawiając kontent, jaki produkuje Oliwka – obwieściła Gosia Andrzejewicz.

Piosenkarka przyznała, że nie było już wątpliwości, aby nie wchodzić we współpracę z Warner Music i takie stanowisko zostało przedstawione firmie. Tak czy siak, ostatecznie sprawą zajmują się prawnicy – utwór Oliwki Brazil jest zbyt podobny do „Pozwól żyć”.

- Trudno jest mi się jednak odnieść co do stosowności naszych roszczeń. Na pierwszy „rzut ucha” nie ma wątpliwości - została wykorzystania zarówno linia melodyjna, jak i tekst. Z drugiej strony w dzisiejszych czasach mówi się wśród artystów o zjawisku „follow up”. Czyli takie jakby odniesienie się do mojego utworu. Zresztą nawet w klipie są wykorzystane podobne sceny jak w „Pozwól żyć”. Trudno jest mi to jednoznacznie sklasyfikować i tym już zajmują się prawnicy z MyMusic – punktowała Gosia Andrzejewicz.

RadioZET.pl/Pudelek.pl

loader
10 polskich gwiazd które miały poważne problemy z prawem
10 Zobacz galerię
fot. Mateusz Jagielski/East News, VIPHOTO/East News, ADAM JANKOWSKI/REPORTER/East News

Logo radiozet Dzieje się