Obserwuj w Google News

Polskie jury Eurowizji 2023 ujawnione. Kto oceniał rywali Blanki?

2 min. czytania
14.05.2023 19:40
Zareaguj Reakcja

Kontrowersje w sieci wywołał fakt, że Polska na ekranie wspierając Ukrainę, najwyższe noty przekazała reprezentantce Izraela. Wiadomo, już, kto wchodził w skład naszego jury. Co ciekawe, nie znalazła się w nim żadna medialna gwiazda przemysłu muzycznego. 

Polskie jury Eurowizji 2023
fot. screen: Facebook @official.bluecafe / Damian KLAMKA/East News / Andrzej Szkocki/Polska Press/East News

Finał Eurowizji 2023 wzbudzał ogromne emocje, do samego końca nie było wiadomo, kto będzie cieszył się ze zwycięstwa. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Loreen, która jako pierwsza kobieta w historii dwukrotnie odniosła zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentantka Szwecji zachwyciła jurorów z większości krajów, co dało jej dużą przewagę punktową przed ogłoszeniem wyniku głosowania widzów. Drugie miejsce przypadło Finlandii, trzecie Włochom. Szanse na zwycięstwo miała także Noa Kirel z Izraela, która otrzymała maksymalną notę od polskiego jury. Kto wchodził w jego skład?

Polskie jury na Eurowizji 2023. Kto oceniał występy rywali Blanki?

Wiadomo już, kto wchodził w skład polskiego jury oceniającego występy uczestników Eurowizji 2023. Co ciekawe, nie były to gwiazdy krajowej estrady, ale osoby związane z przemysłem muzycznym od innych stron. Kto zatem oceniał przeciwników i przeciwniczki Blanki Stajkow?

Kamila Sowińska to menadżerka muzyczna, związana między innymi z grupą Blue Cafe, właścicielka firmy Blue Art Management.

Grzegorz Urban to pianista, aranżer, producent muzyczny i dyrygent. Wieloletni dyrektor muzyczny Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, współpracował z takimi gwiazdami jak Edyta Górniak, Kuba Badach i Natalia Kukulska.

Zygmunt Kukla jest aranżerem, dyrygentem i kompozytorem. Z założoną przez siebie orkiestrą Kukla Band koncertuje na największych krajowych imprezach muzycznych. Jest rzeczoznawcą muzycznym Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Marcin Kusy jest dyrektorem i redaktorem naczelnym programu 1. Polskiego Radia.

Agnieszka Wilczyńska to ceniona wokalistka jazzowa, która na koncie ma współpracę z wieloma gwiazdami i występy na największych jazzowych festiwalach. Jest także profesjonalną nauczycielką śpiewu.

Być może w składzie polskiego jury zabrakło medialnej gwiazdy, ale z pewnością żadnemu z jej członków nie można odmówić braku branżowej wiedzy.

Redakcja poleca

Polskie jury Eurowizji skrytykowane przez telewidzów?

Niemałe emocje wśród polskich widzów wywołała wypowiedź Idy Nowakowskiej, która podczas ogłaszania punktacji przyznanej przez polskie jury otwarcie wsparła zmagającą się z piekłem wojny Ukrainę. Niektórym nie spodobał się fakt, że dziennikarka TVP mówiła o solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami, tymczasem maksymalna nota została przyznana reprezentantce Izraela.

- Ida Nowakowska walnęła wstęp o wsparciu Ukrainy, a punkty jury zasiliły konto Izraela, który regularnie atakuje Palestynę. Wstyd i hipokryzja - pisał jeden z oburzonych internautów.

W odpowiedzi na krytykę podkreślano, że solidarność z Ukrainą nie powinna wpływać na rzeczową ocenę jurorów, którzy występ reprezentacji Izraela uznali po prostu za lepszy artystycznie.

Zygmunt Kukla
fot. Damian KLAMKA/East News
Agnieszka Wilczyńska
fot. Andrzej Szkocki/Polska Press/East News