slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Czego nie wolno robić w Wielki Piątek? 6 zachowań, które potępia Kościół

2 min. czytania
29.03.2024 11:13

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku liturgicznym. Tego dnia katolików obowiązuje post ścisły, ale nie jest to jedyny zakaz, o którym należy pamiętać. Czego nie wolno robić w Wielki Piątek?

Wielki Piątek: jakich zachowań powinni unikać katolicy?
fot. EastNews
slot: billboard
slot: billboard

W Wielki Piątek katolicy upamiętniają śmierć Chrystusa na krzyżu. To dzień zadumy, smutku. W Wielki Piątek w kościele nie ma tradycyjnej mszy: przez cały dzień odbywają się drogi krzyżowe, wieczorem ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej, której najważniejszym elementem jest adoracja krzyża. Kapłani używają czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość, która zwycięża na krzyżu. W Wielki Piątek nie wolno sprawować żadnych sakramentów świętych oprócz namaszczenia chorych.

Nakaz zachowania postu w Wielki Piątek jest zapisany w przepisach Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jak informuje kan. 1251.:

"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post ścisły obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".

Wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych w Wielki Piątek obowiązuje osoby, które ukończyły 14. rok życia. Post ścisły dotyczy osób w wieku 18-60 lat. Kapłani podkreślają jednak, że ducha pokuty warto uczyć od jak najmłodszych lat. Z postu zwolnione są jedynie osoby, którym na ograniczenia nie pozwala sytuacja zdrowotna.

Nie tylko niejedzenie mięsa. Czego nie wolno robić w Wielki Piątek?

Oprócz ścisłego postu, katolików obowiązują też inne zasady. Co prawda nie są one konkretnie opisane. To raczej zwyczaje wynikające z zadumy nad wydarzeniami, które upamiętniamy w Wielki Piątek. Czego nie powinny robić w Wielki Piątek osoby wierzące? To przede wszystkim:

  • picie alkoholu
  • udział w hucznych zabawach
  • jedzenie słodyczy
  • urządzanie zabaw (w tym głośne słuchanie muzyki)
  • robienie wielkich zakupów

W Wielki Piątek katolicy często rezygnują z różnego rodzaju przyjemności: to czas żałoby.

– W Kościele są tylko dwa dni w ciągu roku, gdy obowiązuje post ścisły: to Środa Popielcowa i Wielki Piątek. W skali roku to naprawdę niewiele. Osoby wierzące powinny to uszanować – tłumaczył ksiądz Rafał Główczyński, znany w mediach społecznościowych jako "ksiądz z osiedla", w rozmowie z Onetem.

Wielki Piątek kiedyś: jak dawniej obchodzono święto?

Obecnie wiele zwyczajów związanych z Wielkim Piątkiem nie jest już praktykowanych. Niegdyś na polskich wsiach tego dnia tradycja zakazywała czesania włosów i zabijania zwierząt. Katolicy gasili światła i zasłaniali lustra (oznaczało to wyrzekanie się wszelkiej próżności). W wielu regionach wierzono, że tego dnia woda zyskuje wyjątkową moc: chorych kąpano w zimnych rzekach.
Wielki Piątek był dniem zbiorowej żałoby: ubierano się na czarno, nie można było krzyczeć ani głośno rozmawiać. Starsze osoby nie jadły nic przez cały dzień, a dzieciom dawano jedynie kromkę chleba.

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art