Zamknij

Keanu Reeves przekazał 70 procent honorarium za "Matrix" na badania nad rakiem

05.01.2022 16:07

Keanu Reeves słynie ze swojego zaangażowania charytatywnego. Gwiazdor "Matrixa" oddał aż 70 procent swojego honorarium z najnowszej części produkcji na badania nad rakiem. Zrobił to z osobistych powodów.

Keanu Reeves
fot. Associated Press/East News

Keanu Reeves jest aktorem, który bardzo często angażuje się w rozmaite akcje charytatywne. Tym razem gwiazdor z najnowszej części "Matrixa" oddał aż 70 procent swojego honorarium. Jak donosi "New York Post" Keanu za rolę w "Matrixie" dostał zgodnie z umową 10 mln dolarów. Gdy film stał się komercyjnym hitem w 1999 roku, gwiazdor zarobił na nim kolejne 35 milionów. Jak się okazuje, 70 procent tej kwoty, czyli 21, 5 mln dolarów aktor przekazał na badania naukowe nad białaczką i nad metodami jej leczenia.

Zobacz też: "Matrix Zmartwychwstania": odniesienia do pierwszej częsci serii w nowym zwiastunie filmu [WIDEO]

Keanu Reeves przekazał 70 procent honorarium za "Matrix" na badania nad rakiem

Jak się okazuje, zaangażowanie aktora wynika z jego powodów osobistych. Młodsza siostra Keanu zachorowała na białaczkę w 1991 roku i przez dziesięć lat walczyła z chorobą. Reeves odwołał lub przesunął mnóstwo zawodowych projektów, po to właśnie, aby zajmować się chorą siostrą, Z tego powodu opóźniła się druga część "Matrixa".

 W 2001 roku siostra aktora co prawda pokonała chorobę, lecz Keanu wciąż przekazuje ogromne sumy pieniędzy na leczenie i badania nad białaczką. Gwiazdor "Matrixa" stworzył również własną fundację wspierającą dzieci chore na raka. Poinformował o tym opinię publiczną, gdy fundacja działała już kilka lat.

"Mam prywatną fundację, która pomaga kilku szpitalom dziecięcym i badaniom nad rakiem. Nie lubię łączyć jej ze swoim nazwiskiem, po prostu pozwalam fundacji robić to, co robi" - opowiadał w jednym z wywiadów.

Aktor nie tylko oddaje honoraria ze swoich filmów na cele charytatywne. W 2020 roku można było wylicytować 15-minutową randkę na Zoomie. Przed aukcją 57-letni artysta deklarował, że zebrane pieniądze przekaże na Camp Rainbow Gold, letni program dla dzieci z Idaho chorych na raka.

loader