Obserwuj w Google News

Gwiazda TikToka na Eurowizji 2022. Kim jest Sam Ryder z Wielkiej Brytanii? [WIDEO]

2 min. czytania
14.05.2022 14:00
Zareaguj Reakcja

Sam Ryder wystąpi na Eurowizję 2022. Gwiazdor TikToka został reprezentantem Wielkiej Brytanii w tegorocznym konkursie z piosenką "Space Man". Wielu fanów liczy, że to właśnie on poprawi słabe wyniki kraju, który od dłuższego czasu nie radzi sobie dobrze na Eurowizji. Kim jest Sam Ryder?

Sam Ryder Eurowizja 2022
fot. mat. prasowe / eurovision.tv / BBC

Eurowizja 2022 odbywa w Turynie. Na scenie zobaczymy łącznie reprezentantów z 40 państw, choć początkowo we Włoszech miało pojawić się łącznie 41 krajów – pod koniec lutego z konkursu została wyrzucona jednak Rosja w związku z wojną w Ukrainie.

Jednym z faworytów Eurowizji 2022 jest Sam Ryder, reprezentant Wielkiej Brytanii i gwiazdor TikToka. Kim jest ten charyzmatyczny uczestnik z długimi włosami?

Zobacz:  Eurowizja 2022: finał z Polską. RELACJA na żywo i WYNIKI live [SOBOTA, 14.05]

Redakcja poleca

Sam Ryder na Eurowizji 2022. Kim jest reprezentant Wielkiej Brytanii? [Wiek, TikTok, piosenka]

Sam Ryder będzie reprezentantem Wielkiej Brytanii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2022 w Turynie. W finale wystąpi z numerem 22.

Wokalista zaśpiewa utwór "Space Man", który stworzył wspólnie z Maxem Wolfgangiem i nagrodzoną Grammy Amy Wadge. Piosenkarka i autorka tekstów współtworzyła m.in. przebój "Thinking Out Loud" Eda Sheerana. Tworzyła także dla Alicii Keys, Camili Cabello czy Kylie Minogue.

Sam Ryder urodził się w 1989 roku i ma 32 lata. Zaczął swoją karierę w 2009 roku. Piosenkarz i gitarzysta był muzykiem sesyjnych w zespołach The Morning After, Blessed by a Broken Heart i Close Your Eyes.

Ogromną popularność zdobył w serwisie TikTok, gdzie zaczął publikować nagrania na początku pandemii koronawirusa. W mgnieniu oka Sam Ryder stał się gwiazdą TikToka i obecnie jest najpopularniejszym brytyjskim muzykiem w serwisie – obserwuje go ponad 12 milionów osób, a jego filmiki zdobyły ponad 100 milionów polubień.

Redakcja poleca

Od dziecka jestem fanem Eurowizji. Czuję się zaszczycony, że otrzymałem możliwość występu w konkursie u boku najbardziej utalentowanych artystów z całej Europy. Mam nadzieję, iż zaśpiewam w taki sposób, że Wielka Brytania będzie mogła być dumna, a zaprezentowanie piosenki, którą napisałem z przyjaciółmi zeszłego lata, sprawi, że to całe doświadczenie będzie jeszcze bardziej wyjątkowe – powiedział Sam w rozmowie z eurovision.tv.

Wielu brytyjskich fanów Eurowizji liczy, że to właśnie Sam Ryder poprawi słabe wyniki kraju, który od dłuższego czasu nie radzi sobie dobrze na Eurowizji. Nadzieję na to ma także brytyjski nadawca BBC – z tego powodu telewizja zaczęła współpracować z wytwórnią TaP Music, która odpowiedzialna jest za kariery m.in. Dua Lipy, Ellie Goulding, Lany Del Rey czy Dermota Kennedy’ego.

W ostatnich dwóch edycjach Eurowizji Wielka Brytania zajęła ostatnie miejsce w finale, a w 2021 roku nie zdołała zdobyć nawet jednego punktu. Co więcej, brytyjski reprezentant po raz ostatni znalazł się w najlepszej dziesiątce konkursu w 2009 roku. Kraj może pochwalić się jednak pięcioma zwycięstwami w Eurowizji – w 1967, 1969, 1976, 1981 i 1997 roku.

Reprezentant Polski  Krystian Ochman wystąpi w finale Eurowizji 2022 z numerem 23.

Redakcja poleca
Eurowizja Polska Ich Troje Edyta Górniak Michał Szpak
6 Zobacz galerię
fot. Youtube screen / Eurovision 2003, e-gorniak.com Edyta Górniak, Eurovision Song Contest