0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Arcybiskup Wacław Depo skrytykował hit Johna Lennona "Imagine". "Bez kultury, tradycji, bez Boga"

2 min. czytania
16.08.2021 13:29

Jedną z piosenek, które otworzyły igrzyska olimpijskie w Tokio, był utwór 'Imagine" Johna Lennona. Wybór kompozycji nie spodobał się arcybiskupowi Wacławowi Depo, który skrytykował hit.

John Lennon
fot. EAST NEWS/Everett Collection

"Imagine" Johna Lennona to jedna z najpopularniejszych ballad rockowych na świecie. Singiel wydany w 1971 roku przez lata stał się symbolem pokoju. Jego tekst i symbolikę wykorzystuje się do dziś w apelach i antywojennych demonstracjach.

Arcybiskup Wacław Depo skrytykował hit Johna Lennona "Imagine"

Lennon podkreślał, że duży wkład w powstanie utworu miała Yoko Ono. Artysta przyznał, że samolubnie nie dopisał ukochanej do listy autorów, jednak duża część tekstu i pomysłu na piosenkę, pochodziły właśnie od niej.

Redakcja poleca

John Lennon stworzył antynacjonalistyczny, antykapitalistyczny i antyreligijny hit, który nie miał prawa spodobać się wszystkim środowiskom. Po 50 latach od premiery klasyk doczekał się krytyki z ust arcybiskupa Wacława Depo, który przestrzegł przed utopijną wizją świata kreowaną w utworze.

Abp Depo o "Imagine": "Słodko-trująca utopia"

Abp Wacław Depo przewodniczył mszy świętej na Jasnej Górze z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Podczas kazania duchowny nawiązał między innymi do "Imagine" - hituktóry był jedną z piosenek otwarcia olimpiady w Tokio.

Arcybiskupowi nie podoba się przekaz Lennona. Duchowny twierdzi, że świat bez granic, tradycji i Boga na pewno nie będzie lepszy od tego obecnego. Słowa Wacława Depo przytoczył portal Gazeta.pl, gdzie czytamy:

W tekście słyszymy o wizji utopijnego, lepszego świata, bez nieba, bez piekła, bez religii, bez ojczyzn i jakiegokolwiek prawa własności. Wszyscy żyją w jakimś utopijnym pokoju, jak bracia i siostry i to marzenie jest jakąś wizją, ale słusznie pyta jeden z redaktorów katolickich - czy świat naprawdę będzie lepszy, gdy znikną granice między dobrem a złem, gdy staniemy się ludźmi bez granic, bez ojczyzn, bez kultury, tradycji, a nade wszystko bez Boga?

Oglądaj

Arcybiskup Depo porównał także przesłanie Lennona do postawy Maryi.

RadioZET.pl/Gazeta.pl