Obserwuj w Google News

Ricou Browning nie żyje. Odtwórca kultowego "Potwora z Czarnej Laguny" miał 93 lata

2 min. czytania
01.03.2023 16:14
Zareaguj Reakcja

Zmarł Ricou Browning - amerykański reżyser filmowy, aktor, producent, scenarzysta, autor zdjęć podwodnych i kaskader. Zasłynął rolą w "Potworze z Czarnej Laguny". Odszedł tuż po swoich 93. urodzinach.

Potwór z Czarnej Laguny - kadr z filmu
fot. Everett Collection/Everett Collection/East News

27 lutego 2023 roku odszedł Ricou Browning. Był amerykańskim reżyserem filmowym, aktorem, producentem, scenarzystą, autorem zdjęć podwodnych i kaskaderem. Zmarł w wieku 93 lat. 

Ricou Browning: nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć filmowca potwierdził jego syn - Ricou Browning Jr., który poszedł w ślady ojca i jest koordynatorem morskim do spraw produkcji filmowych i telewizyjnych, aktorem i kaskaderem.

Browning zmarł w swoim domu w Southwest Ranches na Florydzie. Nie podano przyczyny zgonu.

Ricou Browning urodził się 16 lutego 1930 roku w Fort Pierce na Florydzie. Ukończył Florida State University. Po studiach zaczął występować na pokazach wodnych. Nauczył się też wykonywać zdjęcia podwodne. Do branży filmowej trafił przez przypadek. Został zapytany przez operatora filmowego przygotowującego się do zdjęć o miejsca godne uwagi pod względem realizacji nowego filmu. 

Redakcja poleca

Ricou Browning: najważniejsze osiągnięcia

Po kilku dniach od spotkania członka ekipy filmowej, otrzymał propozycję wcielenia się w Gill-mana - tytułowego bohatera filmu grozy "Potwór z Czarnej Laguny". Postać przeszła do historii popkultury i sprawiła, że Browning zaczął swoją przygodę z filmem. Wcielił się w potwora w dwóch sequelach hitu Universal Pictures. Do dnia swojej śmierci był uznawany za ostatniego żyjącego członka obsady filmu.

Redakcja poleca

W latach 60. Browning zadebiutował jako scenarzysta i reżyser, powołując do życia serial o przyjaznym delfinie pod tytułem "Flipper". W międzyczasie działał również jako członek ekipy filmowej, zajmujący się podwodnymi zdjęciami do filmów "Island of the Lost" i "Sea Hunt". Jako scenarzysta i reżyser odpowiadał za takie produkcje jak "Mój przyjaciel delfin", "Mój przyjaciel Ben", "Primus", "Salty", czy "Kleszcze". Brał również udział w reaktywacji przygód Flippera - przy filmie "Flipper" i serialu "Nowe przygody Flippera". Pracował też jako asystent reżysera przy filmach "Golfiarze", "Nigdy nie mów nigdy" i "Operacja >>Piorun<<".

Browning miał żonę Fran, która zmarła w maju 2020 roku. Para doczekała się wcześniej wspomnianego syna i trzech córek - Renee, Kelly, oraz Kim. Filmowiec był dziadkiem 10 wnuków i pradziadkiem 11 prawnuków.