Obserwuj w Google News

Gordon Pinsent nie żyje. Legendarny aktor miał 92 lata

2 min. czytania
27.02.2023 14:58

Zmarł Gordon Pinsent - słynny kanadyjski aktor znany z filmów i seriali. Miał 92 lata. Co było przyczyną jego zgonu?

Daleko od niej - Gordon Pinsent - kadr z filmu
fot. gil

26 lutego 2023 roku odszedł Gordon Pinsent. Był kanadyjskim aktorem filmowym i telewizyjnym. Miał 92 lata.

Gordon Pinsent nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć aktora potwierdził jego zięć - Peter Keleghan.

Córki Gordona Pinsenta - Leah i Beverly oraz jego syn Barry, chcą ogłosić, że we śnie w otoczeniu rodziny zmarł ich ojciec. Gordon do ostatniego tchnienia ogromnie kochał swój kraj i jego ludzi, jego cele i kulturę.

Nie podano przyczyny zgonu artysty.

Redakcja poleca

Gordon Pinsent urodził się 12 lipca 1930 roku w Grand Falls w Kanadzie. Karierę aktorską zaczął jako 17-latek, grając w teatrze. Następnie zaczął występować w słuchowiskach nagrywanych dla CBC, a także zadebiutował w kinie i telewizji. W latach 50. zrobił sobie przerwę od aktorstwa, dołączając do armii Kanady, w którejsłużył przez 5 lat.

Gordon Pinsent: najważniejsze role

Profesjonalnym aktorstwem zajął się w roku 1957, kiedy rozpoczął współpracę z Winnipeg's Theatre 77. W kolejnych latach wystąpił w wielu przedstawieniach teatralnych. W tym samym roku Pinsent po raz pierwszy wystąpił przed kamerą w dramacie telewizyjnym "The Man at the Window". W swojej karierze zagrał między innymi w takich produkcjach jak "Na skraju puszczy", "Sprawa Thomasa Crowna", "Projekt Forbina", "Zuchy Hogana", "Blacula", "Banaczek", "Marcus Welby, lekarz medycyny", "Gorączka złota w Klondike", "John i jego żona", "Niebezpieczna zatoka", "Babar zwycięzca", "Piątek trzynastego", "Droga do Avonlea", "Legendy Kung Fu", "Stary człowiek i morze", "Opiekunka", "Głosy", czy "Śledczy do pary".

Najbardziej znane role Pinseta pojawiły się w filmach "Daleko od niej", "Na południe", "Kroniki portowe" i "Wielkie uwodzenie". Ostatnią produkcją z udziałem aktora była krótkometrażówka "Back Home Again" z 2021 roku. Łącznie wystąpił w ponad 150 tytułach.

Redakcja poleca

Pinset w 1962 roku ożenił się z aktorką Charmion King. Małżeństwo trwało do śmierci kobiety, która zmarła w 2007 roku. Ich córka Leah Pinset zawodowo poszła w ślady rodziców. Pinset miał też dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa oraz syna ze związku pozamałżeńskiego.

RadioZET.pl/Deadline