,

Tom Whitlock nie żyje. Nagrodzony Oscarem twórca hitu z "Top Gun" miał 68 lat

24.02.2023 10:16

Zmarł Tom Whitlock - amerykański muzyk i twórca piosenek, który zasłynął dzięki hitom "Take My Breath Away" i "Danger Zone" z filmu "Top Gun". Miał 68 lat.

Top Gun - Kelly McGillis, Tom Cruise - kadr z filmu
fot. LFI/Photoshot/REPORTER

18 lutego 2023 roku odszedł Tom Whitlock. Był amerykańskim muzykiem i twórcą tekstów piosenek z wieloma prestiżowymi nagrodami na koncie. Zmarł w wieku 68 lat.

Tom Whitlock nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć artysty potwierdzili pracownicy domu pogrzebowego Gorman-Scharpf Funeral Home. Whitlock zmarł w  Nashville w stanie Tennessee.

Nie podano przyczyny zgonu Whitlocka.

Tom Whitlock urodził się 20 lutego 1954 roku w Springfield w stanie Missouri. Muzyką zainteresował się w młodym wieku. Jako dziecko zaczął grać na perkusji. W wieku 15 lat pisał piosenki, grał na pianinie i zaczął weekendowo koncertować z zespołami rockowymi. Następnie rozpoczął pracę jako muzyk sesyjny. Ukończył Drury University na kierunku muzycznym. Po latach od zakończenia studiów został wyróżniony honorowym doktoratem.

Tom Whitlock: najważniejsze osiągnięcia

W 1983 roku Whitlick przeniósł się do Los Angeles, gdzie chciał założyć nowy zespół. Poznał jednak kompozytora Giorgio Morodera, który z czasem zatrudnił go w swoim studiu. Tam uczył się produkcji muzycznej pod okiem Briana Reevesa. Był to okres, w którym studio Morodera pracowało nad wieloma kultowymi obecnie filmami, takimi jak "Człowiek z blizną", "Flashdance", czy "Gliniarz z Beverly Hills". Kiedy podjęto się stworzenia ścieżki dźwiękowej do filmu "Top Gun", Whitlock napisał dwa utwory, które stały się hitami - "Take My Breath Away" i "Danger Zone". Pierwszy z kawałków został doceniony Oscarem i Złotym Globem.

W kolejnych latach Whitlock nadal współpracował z Moroderem, między innymi nad muzyką do takich produkcji, jak "Ponad szczytem", "Amerykański hymn" czy "Rambo 3". W dorobku artysty znalazły się również takie tytuły jak "Zemsta frajerów 2", "Śmiercionośna ślicznotka", "Komando 'FOKI'", "Alvin i wiewiórki", "Zakochana złośnica", czy "Borys i Natasza". Był także współautorem oficjalnych piosenek przewodnich Letnich Igrzysk Olimpijskich 1988 i Mistrzostw Świata FIFA 1990. Whitlock grał również jako perkusista w zespole The Dog People. Tworzył też muzykę dla wielu gwiazd, takich jak Ray Charles, Bonnie Tyler czy Graham Nash.

Pozostawił swoją siostrę, Mary Whitlock Schweitzer, byłą żonę - Hollie Whitlock i ich córkę - Yohannę Sherman.

loader

RadioZET.pl/Deadline

Logo radiozet Dzieje się