Obserwuj w Google News

Peter Simonischek nie żyje. Utalentowany aktor miał 76 lat

2 min. czytania
30.05.2023 14:55
Zareaguj Reakcja

Zmarł Peter Simonischek - austriacki aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, który zasłynął dzięki nagradzanemu filmowi "Toni Erdmann". Odszedł w wieku 76 lat.

Peter Simonischek
fot. East News

30 maja 2023 roku odszedł Peter Simonischek. Był austriackim aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym. Największą popularność przyniósł mu film "Toni Erdmann". Miał 76 lat.

Peter Simonischek nie żyje

Jak podaje The Hollywood Reporter, niemieckojęzyczne media potwierdziły smutną informację. Nie podano przyczyny śmierci aktora. O zgonie Simonischeka poinformował również teatr Burgtheater z Wiednia, z którym był związany artysta. Przedstawiciele placówki zamieścili wpis na Twitterze. 

Opłakujemy Petera Simonischeka. Członek naszego zespołu i członek honorowy Burgtheater zmarł w nocy z 29 na 30 maja. Wraz z Peterem Simonischekiem tracimy kochającego, troskliwego współpracownika, przyjaciela, człowieka o wielkim sercu, wybitną osobowość. Osobę, która zajęła stanowisko, interesującą się sprawami tamtych czasów, broniła swojego zdania i wszechstronnego wybitnego i wielkiego artystę. Nasze myśli są z jego rodziną.

Pozostawił swoją żonę Brigitte Karner i trzech synów.

Redakcja poleca

Peter Simonischek urodził się 6 sierpnia 1946 roku w Grazu. Początkowo za sprawą ojca miał zostać dentystą. Rozpoczął jednak studia na kierunku architektura na politechnice w Grazu. Jako młody człowiek czuł jednak zamiłowanie do teatru, które coraz bardziej rozwijał. W końcu rozpoczął studia aktorskie na Akademii Teatralnej w Grazu. Ukrywał ten fakt przed swoim ojcem.

Peter Simonischek: najważniejsze osiągnięcia

Po zakończeniu studiów aktorskich zaczął współpracę z różnymi niemieckojęzycznymi teatrami. Szybko zdobył w tym kręgu niemałą popularność. Występował między innymi na deskach Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie oraz Burgtheater w Wiedniu. Przed kamerą zadebiutował w 1974 roku w dramacie "Die Auslieferung".  Pierwszą produkcją telewizyjną był film "Das eine Glück und das andere" z 1980 roku.

W swojej karierze aktorskiej Simonischek występował między innymi w takich produkcjach, jak "Lęk i miłość", "Derrick", "Góra", "Sukces", "Berezyna", "Hieranki", "Jedermann", "Miejsce zbrodni", "Ludwik Szalony", "Czerwień rubinu", "Błękit szafiru", "Zieleń szmaragdu", "Tylko Bóg może mnie sądzić", "Tłumacz", "Kursk", "Kierunek: Księżyc!", "Armia złodziei", czy "Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a". Ostatnim tytułem z udziałem aktora był dramat historyczny "Der vermessene Mensch" z 2023 roku. Łącznie wziął udział w ponad 80 produkcjach.

Największą popularność przyniosła mu rola Winfrieda w filmie "Toni Erdmann" z 2016 roku, w którym wystąpił u boku Sandry Hüller. Ta kreacja przyniosła mu Niemiecką Nagrodę Filmową i Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy aktor. W 1992 roku Andrzej Wajda obsadził Simonischeka w roli Wernyhory w inscenizacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, wystawianej podczas Festiwalu w Salzburgu.

Pierwszą żoną Simonischeka była szwajcarska aktorka Charlotte Schwab, z którą doczekał się syna Maxa Simonischeka. Syn poszedł w ślady rodziców. W 1989 roku wyszedł za Brigitte Karner, z którą spędził resztę życia.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter/Twitter