Obserwuj w Google News

Nie żyje Bronisław Surmiak ze „Zmienników” i „Polskich dróg”. Miał 89 lat

2 min. czytania
23.05.2023 18:14
Zareaguj Reakcja

Nie żyje Bronisław Surmiak. Aktor był znany z takich kultowych seriali jak „Graczykowie”, „Polskie drogi” czy „Lokatorzy”. O śmierci artysty poinformował m.in. Teatr Kwadrat.

nie żyje Bronisław Surmiak
fot. shutterstock.com Martyn Jandula

Bronisław Surmiak, polski aktor serialowy, filmowy i teatralny, miał 89 lat. Śmierć artysty potwierdził Teatr Kwadrat. Jak podaje portal „filmpolski.pl”, Bronisław Surmiak zmarł 22 maja 2023 roku. W sierpniu aktor obchodziłby okrągłe 90. urodziny.

Zobacz także:  Wincenty Grabarczyk nie żyje. Gwiazdor "Klanu" miał 91 lat

Bronisław Surmiak nie żyje

Teatr Kwadrat żegna Bronisława Surmiaka. Aktor występował na jego deskach w latach 1986-2000. Widzowie znali go z kreacji w takich spektaklach jak „Mayday” czy „Okno na parlament”. Aktor swoją karierę budował też w Teatrze Jaracza czy w Teatrze na Woli.

- Wcześniej należał do zespołów Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego, Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, Teatru Ziemi Mazowieckiej, Teatru Popularnego, Teatru Rozmaitości czy Teatru na Woli. Na scenie Kwadratu stworzył niezapomniane kreacje w takich spektaklach jak „Rozmowy przy wycinaniu lasu”, „Dwaj panowie B”, „Król”, „Mandat”, „Indyk”, „Mayday”, czy „Okno na parlament” - podaje Teatr Kwadrat na Facebooku.

- Odszedł Bronisław Surmiak. Aktor. Przemiły kumpel. Wędkarz. Uczył mnie wędkarstwa gruntowego. Śpij Broneczku spokojnie. Coraz bardziej pusto w „starym Kwadracie” - dodał Wiktor Zborowski.

Bronisław Surmiak był doskonale znany ze swoich kreacji teatralnych, ale też z ról w filmach i serialach. W 1968 roku zadebiutował w produkcji „Dancing w kwaterze Hitlera”. W późniejszych latach pojawił się w takich serialach jak „Dyrektorzy”, „Polskie drogi” (jako dozorca kamienicy), „Zmiennicy”, „Kuchnia polska”, „Lokatorzy” i „Graczykowie”.

Redakcja poleca

Bronisław Surmiak urodził się 16 sierpnia 1933 roku. W 1985 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i w tym samym roku debiutował. Zmarł 22 maja w wieku 89 lat. Na razie nie podano szczegółowych informacji na temat pogrzebu.

Polskie gwiazdy zmarłe w 2022 roku
17 Zobacz galerię
fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/EAST NEWS, MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS, VIPHOTO/East News