Obserwuj w Google News

Tribeca Film Festival 2022 - 4 polskie filmy w programie prestiżowej amerykańskiej imprezy

3 min. czytania
10.06.2022 14:52

Tribeca Film Festival rozpoczęła się oficjalnie w czwartek 8 czerwca w Nowym Jorku. W tym roku impreza odbywa się hybrydowo, tzn. zarówno stacjonarnie w dzielnicy Tribeca, jak i w internecie. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się aż cztery polskie koprodukcje. Jakie to filmy?

Tribeca Film Festival - zdjęcie promocyjne
fot. materiały prasowe Tribeca Film Festival

Tribeca Film Festival to jeden z prestiżowych amerykańskich festiwali filmowych, odbywający się od 2002 roku w Nowym Jorku. Impreza promuje amerykańskie i światowe kino niezależne. W tym roku w programie znalazły się aż cztery polskie koprodukcje. Jakie filmy będzie można zobaczyć na uznanej impezie?

 

Redakcja poleca

Tribeca Film Festival 2022: 4 polskie (ko)produkcje w programie 

Jak podają przedstawiciele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na swojej stronie, podczas Tribeca Film Festival 2022, widzowie będą mogli obejrzeć następujące filmy.

Dwie produkcje zostaną zaprezentowane w ramach Konkursu Filmów Międzynarodowych. Są to: „Kobieta na dachu” oraz „Styczeń”. „Roving Woman” trafiło do sekcji Viewpoints, zaś krótkometrażowy dokument powalczy o laur w sekcji shortów. O czym opowiadają polskie filmy?

Kobieta na dachu - kadr z filmu
fot. fot. materiały prasowe PISF/Bartosz Mrozowski

„Kobieta na dachu” to koprodukcja polsko-szwedzko-francuska. Film opowiada historię sześćdziesięcioletniej położnej, pracującej w szpitalu, która pewnego dnia, z niewiadomych powodów, podejmuje dość drastyczną i nieoczekiwaną decyzję. Teraz kobieta będzie musiała poradzić sobie z konsekwencjami swoich czynów. Sęk tkwi w tym, że kara nie dotknie jedynie jej, ale także członków jej rodziny. Jak najbliżsi poradzą sobie w nowej, zaskakującej rzeczywistości?

Reżyserką i scenarzystką filmu jest Anna Jadowska, twórczyni najlepiej znana z filmów "Dzikie róże", "Erotica 2022" oraz serialu Netflixa " Otwórz oczy".

Redakcja poleca

W sekcji konkursowej zobaczymy także film „Styczeń”, będący koprodukcją polsko-litewsko-łotewską. Film stanowi zapis osobistej historii miłosnej, rozgrywającej się w styczniu 1991 roku, gdy Łotwa i inne republiki nadbałtyckie odzyskały niepodległość i wyswobodziły się spod tyranii Związku Radzieckiego. Styczeń był więc miesiącem wielkich przemian oraz ogromnej, zbiorowej euforii. W tych warunkach rozgrywa się historia miłosna, która stawia pytania o to czy istnieje miłość ponad granicami, która może przezwyciężyć zawirowania historyczne.

Film wyreżyserował pochodzący z Łotwy reżyser Viesturs Kairiss. Zdjęcia do projektu wykonał zaś Wojciech Staroń, a koproducentką filmu jest Małgorzata Staroń.

Roving Woman - kadr z filmu
fot. fot. materiały prasowe PISF

W sekcji Viewpoints (pol. Punkty widzenia) prezentowany jest zaś film „Roving Woman”. Polska produkcja ma szansę na nagrodę Best New Narrative. Produkcja, inspirowana luźno zaginięciem artystki Connie Converse na początku lat 70., opowiada współczesną historię młodej kobiety, która po tym jak zostaje wyrzucona z domu przez swojego „prawie sławnego” chłopaka, jak sama o nim mówi, wyrusza w drogę do swojego domu rodzinnego, by pogodzić się z matką. W trakcie podróży czeka ją jednak wiele różnorodnych przygód i przeszkód, które każą jej zrewidować swoje dotychczasowe życie. Jak czytamy w oficjalnym opisie na stronie PISF.pl: „Przemierzając kalifornijskie pustynie, spotyka niezwykłych, lecz zagubionych ludzi, którzy tak jak ona poszukują swojej własnej drogi“. Powyższy fragment przywodzi nieco na myśl nagrodzony Oscarem dramat „Nomadland“.

Film „Roving Woman“ został wyreżyserowany przez debiutanta Michała Chmielewskiego, który jest też współautorem scenariusza. Skrypt powstał we współpracy z Leną Górą, kóra zagrała też główną rolę. W pozostałych rolach zobaczymy Johna Hawkesa i Chrisa Hanleya, a jednym z koproducentów projektu jest Wim Wenders.

W sekcji krótkich metraży ukaże się zaś film „Fever Dream” Anny Hendryx Wójtowicz, która jest koprodukcją Polski, USA i Kataru. Jest to dokumentalna opowieść o parze, zamkniętej w „unoszącej się w powietrzu” klinice w Katarze, po tym jak oboje otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa. Teraz odosobnieni i objęci kwarantanną na 20 piętrze luksusowego hotelu, przyglądają się z okna otaczającemu światowi, próbując zrozumieć, co dzieje się z nimi samymi, jak i ludźmi, których widzą czasem na ulicach. Z powodu COVID-19 rzeczywistość miesza się w ich głowach z marami sennymi, a oni „zawieszeni między dwoma światami”, muszą rozwikłać, co jest prawdą, a co jedynie wykwitem ich wyobraźni. Ciekawa, nieco eksperymentalna forma filmu zdaje się być jego głównym wabikiem.

Tribeca Film Festival: znaczenie festiwalu w promocji polskiej kultury

W tym miejscu należy przypomnieć, że w 2020 roku na Tribece pokazywano film „Sala Samobójców. Hejter” Jana Komasy, który zdobył nawet nagrodę X podczas imprezy. Obecność produkcji na festiwalu sprawiła, że jego światowym dystrybutorem stała się platforma Netflix. Uczestnictwo w imprezie pozwoliło więc na jeszcze lepszą promocję polskiej kultury. Czy któryś z tegorocznych filmów również zachwyci widzów i krytyków, i stanie sę potem światowym hitem? Czas pokaże.

Tribeca Film Festival 2022 – kiedy odbywa się impreza?

Tegoroczny festiwal filmowy Tribeca odbywa się w dniach 8-19 czerwca w Nowym Jorku. Edycja online festiwalu potrwa o tydzień dłużej, do 26 czerwca na specjalnej platformie internetowej.

Czytaj także:  „Black Bird”: więzienny thriller od Apple TV+ na nowym zwiastunie [WIDEO]

RadioZET.pl/PISF.pl

Najlepsze seriale na HBO Max 2022 rok
9 Zobacz galerię
fot. Materiały prasowe HBO Max