Obserwuj w Google News

Polski film na znanym światowym festiwalu. „Popioły” zadebiutują na Tribeca Film Festival

3 min. czytania
06.05.2021 17:03

Polski film – „Popioły” w reżyserii Joanny Dudek – zostanie zaprezentowany podczas 20., jubileuszowej edycji nowojorskiego festiwalu Tribeca Film Festival. Co już wiemy o produkcji?

Popioły - kadr promocyjny filmu
fot. materiały prasowe Tribeca Film Festival

„Popioły” Joanny Dudek to jedyny polski film, który zostanie zaprezentowany podczas tegorocznej edycji festiwalu filmowego Tribeca w Nowym Jorku. Po tym jak przez pandemię koronawirusa festiwal nie mógł odbyć się w zeszłym roku, a  miasto zostało zamknięte na całkowity lockdown, w tym roku włodarze festiwalu zdecydowali się na formułę hybrydową. Oznacza to, że festiwal odbędzie się zarówno online, jak i stacjonarnie – na specjalnych pokazach zewnętrznych w różnych parkach miasta. W tym roku impreza w nowej formule odbędzie się w dniach 9-20 czerwca.

Redakcja poleca

„Popioły” zakwalifikowały się do programu Tribieci. O czym opowiada film?

Produkcja Joanny Dudek została zainspirowana historią babci reżyserki. Danuta jest narratorką opowieści, którą poznajemy gdy jako starsza kobieta odnajduje w swoim domu listy od swojego zmarłego męża. Gdy zaczyna je czytać, przenosi się w sentymentalną podróż do przeszłości i wspomina piękne chwile spędzone z miłością swojego życia – mężem Edwardem.

„Wizja przeszłości zaciera się, waśnie ustępują miejsca dobrym wspomnieniom. Z pomocą listów, Danuta zbliża się do zmarłego męża, powracają znajome miejsca i przedmioty. Ich wspólne życie w powojennej Polce nie było usłane różami, bohaterowie musieli wielokrotnie zmierzyć się z trudnościami, pędzącym do przodu światem, gdzie wszystko zmienia się w mgnieniu oka. Jedyną stałą była ich miłość” – jak możemy czytać w oficjalnym opisie fabuły na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Przy tworzeniu animacji autorka inspirowała się fotografiami Man Ray’a oraz jego autorską techniką tzw. rayografii. 

Redakcja poleca

„Popioły” – obsada i ekipa

Film został przygotowany przez Joannę Dudek, która odpowiedzialna jest za scenariusz, reżyserię, montaż oraz projekt graficzny krótkometrażowego projektu.

Helena Norowicz użyczyła głosu jednej z bohaterek projektu.

„Popioły” – zwiastun

W sieci można znaleźć także zwiastun obrazu. Materiał prezentuje się następująco:

Tribeca Film Festival 2021 – co jeszcze w programie?

"Popioły" zakwalifikowały się do konkursu shortów w sekcji Najlepsze Krótkometrażowe Filmy Animwane, której kuratorką została Whoopi Goldberg. W tej sekcji znajduje się osiem produkcji, w tym kanadyjskie "Try to fly", francuskie "Navozande, the musician", czy amerykańskie "Death and the Lady".

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się poza tym aż 46 filmów krótkometrażowych (w 6 różnych sekcjach tematycznych) z 20 krajów świata, a także aż 56 pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Wśród nich znajduje się tegoroczny festiwalowy fenomen – nakręcona podczas kwarantanny w Los Angeles produkcja „How It Ends” Daryla Weina i Zoe Lister-Jones, prezentowana już podczas festiwali Sundance i South By Southwest (SXSW). Ponadto w programie znalazły się filmy z udziałem Isabelle Furhman („The Novice”), którą za niedługo zobaczymy w sequelu horroru „Sierota”,  Ilany Glazer i Justina Theroux (horror „False Positive” już teraz wstępnie porównywany do współczesnej odpowiedzi na „Dziecko Rosemary”), czy komedio-horror „Werewolfs Within”, inspirowany grami komputerowymi. 

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy " Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

„Popioły” – kiedy premiera? 

„Popioły” jako film krótkometrażowy nie trafi raczej do obiegu kinowego. Filmu możemy wypatrywać zatem w programie różnorodnych festiwali filmowych, nie tylko tych w pełni poświęconych formie krótkiego metrażu jak Żubroffka, czy Short Waves Festival.

Czytaj także:  Millennium Docs Against Gravity 2021 z nowym terminem. Festiwal nie odbędzie się w maju

RadioZet.pl/PISF.pl/TribecaFilm.com