Obserwuj w Google News

Pierwsza animacja Disneya o dziewczynce z nadwagą. Zaroiło się od komentarzy

2 min. czytania
28.10.2022 17:13
Zareaguj Reakcja

Disney po raz kolejny zaskakuje i prezentuje pierwszą bajkę z dziecięcą bohaterką plus size. Historia małej Bianki, która marzy o uczęszczaniu na lekcje baletu, jest dostępna na platformie Disney+. Jak zareagują na nią szczuplejsze koleżanki?

disney-pierwsza-animacja-dziewczynka-z-nadwagą-reflect
fot. Screen Twitter (@DisneyAnimation)

Disney przełamuje kolejne schematy i otwiera się na różnorodność, pokazując pierwszą animację o dziewczynce z nadwagą. Bianca, pewna siebie dziewczynka, zrealizuje swoje największe marzenie i zapisze się na lekcje baletu. Niestety spotka się z odrzuceniem i złośliwościami szczuplejszych koleżanek. Nieprzyjemności sprawią, że zacznie zmagać się z dysmorfofobią. Disney opowie historię o akceptacji własnego ciała i nauczy dzieci radzić sobie z przykrymi komentarzami. Jak na dołączenie platformy do promocji nurtu body positivity zareagowali fani?

Redakcja poleca

Disney bawi i edukuje. Historia dziewczynki z nadwagą

„Wciągnij brzuch, głowa do góry” usłyszy Bianca na lekcjach baletu. To niepozorne zdanie wywoła u bohaterki animacji dysmorfofobię, czyli swego rodzaju obsesję wyglądu o znamionach zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego.

Osoby z dysmorfofobią mają tendencję do wyolbrzymiania niewielkich niedoskonałości, na które inne osoby mogą zupełnie nie zwracać uwagi. Kompleksem może być kształt nosa lub ust, najmniejsza zmarszczka i blizna albo jak w przypadku Bianki - nadwaga. Czy dziewczynka poradzi sobie z brakiem akceptacji własnego ciała?

Powstanie animacji o takiej tematyce wywołało falę pozytywnych komentarzy wśród fanów Disneya.

16-letnia ja chciałaby zobaczyć ten krótki metraż od Disneya, zanim zrezygnowałam z lekcji baletu, bo nie chciałam być „tą grubą dziewczyną w klasie”. Cieszę się, że młodsze dziewczyny mają taką bajkę

- napisała wzruszona użytkowniczka Twittera. Wtórowali jej inni odbiorcy animacji.

- To, co robi Disney+, jest bardzo ważne i inspirujące!

- Oby więcej takich mądrych bajek.

- To świetny początek, ale zasługuje na swój własny, pełnometrażowy film, który pojawił się w kinach - pisali zachwyceni widzowie.

„Reflect”, bo taki tytuł nosi animacja, to kilkuminutowa produkcja i druga część eksperymentalnej serii krótkich metraży „Short Circuit” od Disney+. Hillary Bradfield, twórczyni „Reflect” nie ukrywa, że inspiracją do stworzenia bajki było jej własne podejście do ciała. Ma ona nadzieję, że animacja pomoże dzieciom w dążeniu do akceptacji samych siebie i pokaże im, jak powinny radzić sobie z trudnościami.

Oglądaj