Obserwuj w Google News

Walt Disney kochał Myszkę Miki bardziej niż niejedną kobietę. 5 rzeczy, których o nim nie wiecie

3 min. czytania
Aktualizacja 08.12.2020
08.12.2020 17:16

Walt Disney to najpopularniejszy twórca filmów animowanych na świecie. Czego nie wiecie o ojcu Myszki Miki? Oto 5 najważniejszych ciekawostek. 

Walt Disney, Myszka Miki oraz Minnie
fot. East News

Walt Disney to twórca znany na całym świecie. To właśnie on stworzył najpopularniejsze filmy animowane, począwszy od tych, w których bohaterką była Myszka Miki, a skończywszy chociażby na Kaczorze Donaldzie. Teraz pod jego nazwiskiem funkcjonuje prawdziwa fabryka filmów animowanych, w której powstają najnowsze produkcje dla najmłodszych. Do dziś bawią i wzruszają, tym samym kontynuując dzieło swojego ojca. Oto 5 ciekawostek o Walcie Disneyu, których prawdopodobnie do tej pory nie znaliście.

Zobacz także: Najpiękniejsze bajki Disneya. TOP 45 bajek najlepiej ocenionych przez widzów

1. To nie on wymyślił Myszkę Miki

Postać, która zadebiutowała na dużym ekranie w 1928 roku, do końca życia Walta Disneya należała do jego ulubionych - to on do swoich ostatnich dni podkładał jej głos, a w wywiadach mówił, że "kocha ją bardziej niż niejedną kobietę". Tymczasem sympatyczną mysz wymyślił nie Disney, a jego przyjaciel, wybitny rysownik, Ub Iwerks. Wtedy jeszcze nazywała się Myszka Mortimer, lecz szybko zmieniono imię na bardziej nośne - Miki.

Redakcja poleca

2. W pracy był przerażającym tyranem

Choć pracownicy ponoć mówili do niego per "wujku", to Walt Disney w rzeczywistości był bardzo surowym i ostrym pracodawcą. Potrafił zwalniać z banalnych, niezwiązanych z pracą powodów, lubił poniżać swoich pracowników, nakazywał im brać nadgodziny, a jego rysownicy nie mieli prawa obchodzić świąt z rodziną - jedyną rodzinę, jaką akceptował, była ta w jego wytwórni. Jednocześnie Disney zdawał sobie sprawę ze swojego zachowania, bo wszelkie afery i protesty skutecznie wyciszał.

3. Walczył obrazem podczas II wojny światowej

Oczywiście w typowy dla siebie sposób, a więc za pomocą obrazu. Franklin Roosvelt, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, mocno wierzył w sens propagandy kinowej - wtedy średnio 2/3 Amerykanów raz w tygodniu wybierało się na seansy.

Powstała więc animacja „Twarz Führera”, w której główną rolę dostał Kaczor Donald, którego możemy podziwiać w czapce ze swastyką. Cała animacja przedstawia ciężkie, okrutne i przerażające życie, jakie wiedli mieszkańcy III Rzeszy. Kreskówka spotkała się z mieszanymi komentarzami, jednak zyskała duży rozgłos, co spowodowało, że powstały kolejne animacje w tej stylistyce.

4. Seksista i antysemita

Z czasem coraz trudniej ukryć te cechy charakteru, które z pewnością nie kojarzą się z dobrotliwym wujkiem Disneyem i jego czarodziejskim, sympatycznym światem bajek. W 2014 roku zwróciła na to uwagę Meryl Streep, gdy podczas jednego z wystąpień dowiodła, że Disney uważał, że skomplikowane prace w jego firmie nie powinny wykonywać kobiety, gdyż zwyczajnie nie nadają się do tego. Podobno Disney finansował także antysemickie lobby, jakie działało w Hollywood i w prywatnych rozmowach w ostrych słowach obchodził się z Żydami.

Z nadzwyczajną kreatywnością idą często w parze pewne deficyty w człowieczeństwie i wychowaniu. Znamy ten trop z własnego podwórka: Mozart, van Gogh, Tarantino, Eminem - zakończyła Streep.

5. Nie został hibernowany

Wedle popularnej plotki Walt Disney wiedząc o zbliżającej się śmierci kazał się zahibernować, bo wierzył, że nauka w przyszłości przywróci go do życia. To jednak nieprawda - w rzeczywistości producent został skremowany w roku swojej śmierci, 1966 roku.

Zobacz także: 5 miejsc z bajek Disneya, które istnieją naprawdę

Zaczynali pojawiać się produkcjach Disneya, gdy byli jeszcze dziećmi. Część z nich zrobiła wielką karierę, inni odeszli w zapomnienie. Czym się obecnie zajmują i jak wyglądają?

Gwiazdy Disneya - jak się zmieniły przez lata i czym się obecnie zajmują?