Zamknij

Zmiana czasu na letni - marzec 2018: kiedy i w którą stronę przestawiamy zegarki?

Redakcja
24.03.2018 17:10

Zmiana czasu na letni w marcu 2018: kiedy i jak przestawić zegarki? Choć niedawno pojawił się pomysł zlikwidowania zmian czasu, w tym roku na pewno nie wejdzie on w życie i już niebawem będziemy wstawać o godzinę wcześniej. Kiedy wracamy na czas letni?

Zegar: ZMIANA CZASU - kiedy przestawiamy z czasu zimowego na letni 2018?
fot. pixabay.com

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni w 2018 roku? Wiele osób ma problem z zapamiętaniem, kiedy musimy przestawić zegarki na czas letni lub zimowy. Data również sprawia nam problem i często o niej zapominamy. Co roku przez to pojawiają się te same pytania, czyli "kiedy jest zmiana czasu?" oraz "jak przestawić zegarki na czas letni?". Odpowiadamy na nie w poniższym artykule.

>> Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej: kiedy wypada?

Zmiana czasu na letni: marzec 2018

Zwyczajowo zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w marcu, natomiast zegarki na czas zimowy przestawiamy zwyczajowo w październiku. Są to określone terminy, jednak zwykle po prostu o nich nie pamiętamy i nie wiemy, kiedy następuje zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Według zasady zmiana czasu na letni w 2018 powinna nastąpić w czwartą niedzielę marca, czyli 25.03.

Niedawno pojawił się pomysł, aby

zlikwidować zmiany czasu w Polsce

, który - co zaskakujące - niemal jednogłośnie został poparty przez wszystkie kluby. Niestety, do zmiany tej negatywnie ustosunkował się rząd. Okazuje się, że taki pomysł byłby niezgodny z unijną dyrektywą 2000/84/WE, która określa zasady na jakich wprowadza się czas letni.

 

Zmiana czasu 2018: w którą stronę przestawić zegarek?

Przestawić zegarek do przodu czy do tyłu? Ten problem pojawia się zawsze, gdy zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni lub odwrotnie. Choć wiele osób posiłkuje się urządzeniami elektronicznymi, w których godzina zmienia się automatycznie, to jednak fani zegarków analogowych muszą zmienić czas ręcznie.

>> Kiedy jest przesilenie wiosenne w 2018 roku? Data równonocy wiosennej

Tym razem musimy przesunąć wskazówki zegara do przodu, czyli z godziny 2.00 na 3.00. Oznacza to, że przez najbliższe miesiące będziemy spać o godzinę krócej.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

RadioZET.pl/KP

Zegarki damskie, czyli praktyczna biżuteria