slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Równonoc wiosenna 2022 - kiedy jest przesilenie wiosenne i równonoc? [DATA, TERMIN]

2 min. czytania
04.03.2022 15:22

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2022 roku? Nazywana też inaczej przesileniem wiosennym równonoc marcowa wyznacza co roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Sprawdź, kiedy wypada data równonocy wiosennej w 2022 roku.

Równonoc wiosenna 2022 - kiedy jest przesilenie wiosenne i równonoc? [DATA, TERMIN]
fot. Shutterstock
slot: billboard
slot: billboard

Przesilenie wiosenne, inaczej równonoc wiosenna - kiedy wypada w 2022 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny? Data przesilenia wiosennego na półkuli północnej zawsze wypada w marcu, jednak nie wszyscy wiedzą, kiedy dokładnie jest równonoc wiosenna w 2022 roku.

Równonoc wiosenna 2022 - kiedy wypada w tym roku? [DATA]

Równonoc wiosenna 2022 na półkuli północnej wypada w tym roku 20 marca. Będzie to także początek okresu w roku, kiedy noc zaczyna robić się krótsza, a dzień dłuższy. W niedzielę 20 marca 2022 słońce wzejdzie o godzinie 5.39, a zajdzie o godzinie 17.47. Ten dzień będzie trwał dokładnie 12 godzin i 8 minut i będzie krótszy od najdłuższego o 4 godziny i 38 minut oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godziny i 26 minut.

Na półkuli południowej, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc wiosenna ma miejsce 22/23 września (równonoc wrześniowa). W chwili gdy na jednej półkuli zachodzi zjawisko równonocy wiosennej, na drugiej jest to moment równonocy jesiennej.

Pierwszy dzień wiosny 2022 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny?

Przesilenie wiosenne - kiedy się zaczyna i ile trwa w 2022 roku?

Równonoc wiosenna wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej wiosny, która trwa do chwili przesilenia letniego. Oznacza to, że przesilenie wiosenne w nocy z 20 na 21 marca wyznaczy początek wiosny w Polsce.

Data równonocy wiosennej, a dokładniej początek wiosny 2022 to także dzień, w którym obchodzone są różne święta. Równonoc marcowa 2022 pokrywa się m.in. z Międzynarodowym Dniem Astrologii, Światowym Dniem Zespołu Downa, Międzynarodowym Dniem Planetariów czy Światowym Dniem Poezji.

W tym czasie w roku wielu uczniów świętuje także Dzień Wagarowicza, który wypada zawsze 21 marca. Najczęściej nauczyciele organizują z tej okazji specjalne tematyczne dni w szkołach, aby uniknąć opuszczania lekcji przez podopiecznych.

RadioZET.pl/kalendarzswiat.pl

slot: leaderboard_pod_art