Obserwuj w Google News

Pierwszy dzień wiosny 2022 - kiedy wypada kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny w Polsce?

2 min. czytania
04.03.2022 15:17
Zareaguj Reakcja

Kiedy jest pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej wiosny w 2022 roku? Dla tych, którzy tęsknią już za ciepłymi dniami i zielenią, sprawdzamy datę rozpoczęcia się wiosny.

Pierwszy dzień wiosny 2022 - kiedy wypada kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny w Polsce?
fot. SHUTTERSTOCK

Pierwszy dzień wiosny 2022 - kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny? Początek nowej pory roku to doskonała okazja, aby pożegnać zimę, a wraz z nią niesprzyjające warunki atmosferyczne. Początek wiosny 2021 standardowo przypada w marcu, jednak nie wszyscy znają dokładną datę pierwszego dnia wiosny kalendarzowej i astronomicznej.

Pierwszy dzień wiosny 2022 - kiedy wypada kalendarzowy początek wiosny w Polsce?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada na ten sam termin. Kalendarzowa wiosna 2022 zaczyna się 21 marca i jest to data stała. W tym roku będzie to poniedziałek. Tego dnia bardzo często przez uczniów obchodzony jest również tak zwany Dzień Wagarowicza.

Dzień Wagarowicza 2022 - kiedy jest, jakie są zwyczaje i co robić w Dzień Wagarowicza? [DATA]

Dlaczego występują różnice między pierwszym dniem wiosny kalendarzowej a astronomicznej? Jest to związane z ruchem słońca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej, inaczej przesilenia wiosennego (dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - po 12 godzin) i trwa aż do przesilenia letniego (najdłuższego dnia w roku).

Astronomiczny początek wiosny - DATA: kiedy wypada pierwszy dzień wiosny 2022?

Astronomiczna wiosna może zaczynać się 20 lub 21 marca. W 2022 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada w niedzielę, 20 marca. Co ciekawe, z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku prawdopodobnie termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.

Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Kukła - marzanna, którą robi się ze słony i różnych tkanin na podobiznę kobiety, a następnie topi, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie. 

Równonoc wiosenna 2022 - kiedy jest przesilenie wiosenne? [DATA]

RadioZET.pl