Zamknij

Zakaz handlu w niedzielę 2018 - daty zamknięcia sklepów [KALENDARZ]

Redakcja
11.05.2018 11:33

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę wchodzi w życie z początkiem marca 2018. Od tego momentu w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko w dwie niedziele - w pierwszą i ostatnią. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie sklepy będą wtedy zamknięte. Sprawdź, jakie są wyjątki od ustawy, które sklepy będą otwarte w niedziele oraz kalendarz niedziel wolnych od handlu.

Zakaz handlu w niedzielę 2018 - KALENDARZ: niedziele wolne od handlu
fot. pixabay.com

Niedziele wolne od handlu 2018 - kalendarz i daty, kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedzielę znajdziecie w poniższym artykule. Ustawa o zakazie handlu przewiduje także wyjątki, o których również piszemy poniżej.

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ 2018: KALENDARZ

Poniżej znajdziecie pełną listę dat, kiedy w niedzielę sklepy będą zamknięte. Poniższy kalendarz obejmuje wszystkie niedziele w 2018 roku, w które będzie obowiązywał zakaz handlu.

  • 11 marca, 18 marca
  • 1 kwietnia (Wielkanoc), 8 kwietnia, 15 kwietnia, 22 kwietnia
  • 13 maja, 20 maja
  • 10 czerwca, 17 czerwca
  • 8 lipca, 15 lipca, 22 lipca
  • 12 sierpnia, 19 sierpnia
  • 9 września, 16 września, 23 września
  • 14 października, 21 października
  • 11 listopada, 18 listopada
  • 9 grudnia

 

>> Niedziela handlowa: kwiecień 2018 – kiedy zrobimy zakupy? [KALENDARZ]

Niedziele handlowe 2019 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą czynne w niedzielę? 

Ustawa - zakaz handlu w niedzielę od marca 2018

Z początkiem marca 2018 zaczęła obowiązywać ustawa o zakazie handlu w niedzielę. Zgodnie z nowymi zapisami tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu w bieżącym roku to dni handlowe. Po raz pierwszy sklepy zostaną zamknięte 11 marca. Najwięcej niedziel z zakazem handlu będzie w kwietniu - będą to aż cztery dni.

Aby w pewien sposób ominąć nowe przepisy, wiele sklepów i galerii handlowych zdecydowało się na wydłużenie godzin pracy w soboty lub w ciągu tygodnia roboczego. Również bardzo często jest tak, że sklepy sieciowe działają na zasadzie ajencji. Oznacza to, że zgodnie z przepisami nowej ustawy działalność będą mogły prowadzić te punkty handlowe, w których za kasą stanie właściciel.

>> Dni wolne 2018: kiedy długi weekend i dni wolne od pracy? [KALENDARZ]

Zakaz handlu w niedzielę 2018 - WYJĄTKI

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje jednak kilkanaście wyjątków. Sklepy otwarte w niedzielę, w których będzie można zrobić zakupy, to m.in. punkty z pamiątkami i dewocjonaliami, sklepy z prasą, biletami i wyrobami tytoniowymi. Otwarte pozostaną również apteki, kwiaciarnie, urzędy pocztowe i stacje benzynowe. Zakupy będzie można zrobić także na dworcach i lotniskach.

W kolejnych latach ma pojawić się więcej ograniczeń. Od 2019 roku zakupy będziemy mogli zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Pozostałe niedziele będą dniami wolnymi od handlu. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

RadioZET.pl/KP