Obserwuj w Google News

USOS: co to są podpięcia i kiedy należy je zrobić?

Redakcja
2 min. czytania
25.09.2017 15:33

Podpięcia w USOS - co to jest i kiedy je zrobić? Te pytania zadaje sobie wielu studentów, a w szczególności ci, którzy dopiero rozpoczynają studia. USOS wydaje im się bardzo skomplikowany, dlatego tłumaczymy, co to są podpięcia oraz jak i kiedy należy je zrobić.

USOS: co to są podpięcia i kiedy należy je zrobić?
fot. pixabay.com

USOS - podpięcia. Co to jest, o co chodzi i jakie są terminy? Prawie każdy student musi zmierzyć się z systemem, który wielu przysparza problemów i wydaje się bardzo skomplikowany. Tłumaczymy, co to są podpięcia na USOSie i jak je zrobić.

Co to są podpięcia na USOSie?

Informacja, jaką możemy znaleźć w wielu systemach USOS z różnych uczelni mówi, że "podpięcie przedmiotu jest to wskazanie na jakim kierunku studiów i roku student chce rozliczyć dany przedmiot. Podpięcie należy wykonać nawet gdy student studiuje tylko na jednym programie studiów." Oznacza to, że niezależnie od tego, czy studiujesz na jednym czy wielu kierunkach, musisz to zrobić, aby przedmioty były uwzględnione przy rozliczeniu semestru i roku studiów. Podpięcia dają studentowi możliwość wyboru, do którego semestru lub roku ma liczyć się dany przedmiot, co może mieć wpływ np. na średnią do uzyskania stypendium. Jeśli student jest słuchaczem na kilku kierunkach, to podpięcia umożliwiają wybranie, do którego toku studiów ma zaliczać się dany przedmiot.

USOS - migracja danych. Kiedy jest, ile trwa i co to znaczy?

USOS i podpięcia - o co chodzi i kiedy je zrobić?

Podpięcia w USOSie można wykonać w wyznaczonych przez rektora danej uczelni terminach, a na niektórych kierunkach od razu w chwili rejestracji na przedmiot. Dokładne daty można znaleźć w systemie po zalogowaniu na konto użytkownika.

Podanie o podpięcie na USOS

Jeśli nie zdążysz podpiąć przedmiotu na USOSie, należy złożyć podanie do dziekanatu z prośbą o taką możliwość. Najczęściej są one rozpatrywane pozytywne, a pracownicy sami dokonują podpięcia i nie trzeba już robić tego samodzielnie. Wzór podania można znaleźć właśnie w systemie USOS, a po wypełnieniu go dokument należy wydrukować i dostarczyć do dziekanatu.

Warto mieć na uwadze także to, że na wielu uczelniach podpięcia w USOSie są dokonywane przez pracowników automatycznie. Dla pewności warto to jednak zrobić samodzielnie. W zakładce "DLA STUDENTÓW" należy wybrać "Podpięcia" i tam odpowiednio przydzielić przedmioty do wybranych etapów studiów.

RadioZET.pl/KP