Obserwuj w Google News

Triduum Paschalne - co to jest, ile trwa i co symbolizuje?

Redakcja
2 min. czytania
30.03.2018 13:52

Co to jest Triduum Paschalne, ile trwa i jakie wiążą się z nim symbole? Święta Wielkanocne i czas, który je poprzedza to jedne z najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym katolików, dlatego odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania z tym związane.

Triduum Paschalne - co to jest, co symbolizuje i ile trwa?
fot. pixabay.com

Triduum Paschalne - co to jest i co symbolizuje? Ile trwa czas przygotowania do Wielkanocy, czyli Świąt Zmartwychwstania Pańskiego? Jakiego koloru szaty obowiązują podczas sprawowania liturgii w Wielkim Tygodniu? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi i najważniejsze informacje na temat Triduum Paschalnego i jego symboliki.

Co to jest Triduum Paschalne i ile trwa?

Triduum Paschalne, inaczej Triduum Sacrum to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. W czasie trwania Triduum Paschalnego upamiętnia się misterium paschalne, zarówno mękę, śmierć, jak i zmartwychwstanie Jezusa. Triduum Paschalne 2018 trwa od czwartku 29 marca i rozpoczyna się Mszą Wieczorną w Wielki Czwartek, a kończy się wieczorem w Niedzielę Wielkanocną.

>>  Kalendarz wielkanocny 2018 [NAJWAŻNIEJSZE TERMINY] 

Triduum Paschalne - symbole, kolory szat: wyjaśnienie symboliki

Istnieje wiele tradycji i  zwyczajów związanych z WielkanocąSymbolika Triduum Paschalnego występuje głównie podczas mszy w Wielki Czwartek. Liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej różni się w znaczący sposób - tego dnia wyciszone są wszystkie dzwonki i dzwony, a zastępuje się je kołatkami. Kościół wycisza się i poważnieje, ponieważ wiemy, że Jezus zostaje zdradzony i uwięziony.

Symbol Triduum Paschalnego to także obmycie nóg, które nawiązuje do gestu Jezusa wobec Apostołów. Zazwyczaj w czasie nabożeństwa obmywa się stopy 12 mężczyzn. Symbol wskazuje na uniżenie Jezusa wobec człowieka. Tego dnia Triduum Paschalnego szaty są koloru białego na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

Po komunii w trakcie pierwszego dnia Triduum Paschalnego symbolem jest także przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy - to symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką. Z ołtarza zostają zdjęte świece, obrus, mszał i krzyż. Symbolizuje to zakończenie wieczerzy oraz odarcie Jezusa z szat i pozostawienie go w samotności. Ołtarz pozostaje pusty do Mszy Wigilii Paschalnej. 

W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach trwa spowiedź, a przez cały dzień adoracja w ciemnicy, odbywają się także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wieczorem rozpoczynają się najważniejsze obrzędy tego dnia, czyli Liturgia Męki Pańskiej.

Pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV wieku. Do 1929 roku na określenie Triduum Paschalnego stosowano termin Triduum Sacrum. Obecnie używana nazwa pojawiła się w roku 1924.

RadioZET.pl/deon.pl/KP