Obserwuj w Google News

Ruch Wspólna Polska: PROGRAM. Jaki jest program Ruchu Rafała Trzaskowskiego?

4 min. czytania
19.10.2020 14:39

Wspólna Polska – taką nazwę będzie nosił nowy ruch Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy ogłosił jego powstanie w sobotę, 17 października i jednocześnie ogłosił program: to m.in. udzielenie dotacji dla młodzieży zajmującej się sprawami klimatycznymi, czy stworzenie tzw. dekalogu spraw najważniejszych dla Polaków. Cały program Wspólnej Polski zamieszczamy poniżej.

Ruch Wspólna Polska: PROGRAM. Jaki jest program Ruchu Rafała Trzaskowskiego?
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Wspólna Polska: PROGRAM

Trzaskowski oficjalnie ogłosił powstanie swojego ruchu - Wspólna Polska -  w sobotę, 17 października. Prezydent Warszawy podkreślał, że chce stworzyć "dekalog wartości, pragnień, marzeń, które są wspólne dla Polek i Polaków".

- Zaczniemy od pytania naszych sąsiadów, co ich nurtuje i boli. W kolejnym kroku wyszkolimy setki wolontariuszy i razem ze specjalistami przygotujemy wielką diagnozę społeczną. Wszystkich państwa będę prosił o włączenie się do wspólnych działań. Zaczniemy od pytania naszych sąsiadów, co ich nurtuje i boli. W kolejnym kroku wyszkolimy setki wolontariuszy, wykorzystując także potencjał mężów i żon zaufania z ostatniej kampanii, i razem ze specjalistami przygotujemy wielką diagnozę społeczną. Stworzymy dekalog wspólnej Polski, wartości, pragnień, marzeń, które są wspólne dla Polek i Polaków. Spróbujemy nie dzielić, a łączyć – mówił założyciel Ruchu Wspólna Polska  Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski zapowiedział też, że każda grupa młodzieży, która w swojej miejscowości chciałaby zrobić happening, szkolenie czy akcję informacyjną dot. spraw klimatycznych, może się zwrócić do sztabu Ruchu Wspólnej Polski

- Będziemy udzielać dotacji od tysiąca do 5 tysięcy, bo młodzież to najlepsi ambasadorzy kwestii klimatycznych.  Obserwując działalność młodzieży, dostrzegam, że to właśnie oni są często pozbawieni wsparcia, szczególnie finansowego. Chciałbym wszystkim im zaproponować fundusz grantowy. Każda, nawet nieformalna grupa młodzieży, która w swojej miejscowości chciałaby zrobić happening, szkolenie czy akcję informacyjną, może się do nas zwrócić. Na naszej stronie dostępny jest regulamin. Będziemy udzielać dotacji przy minimum formalności od tysiąca do pięciu tysięcy złotych, dlatego że młodzież to najlepsi ambasadorzy kwestii klimatycznych. Oni pomogą nam skutecznie przekonać społeczeństwo, że o Ziemię musimy dbać, i będą pilnować nas, polityków – mówił Trzaskowski podczas inauguracji Ruchu Wspólna Polska.

''Wspólna Polska''. Trzaskowski zaprezentował nazwę nowego ruchu

Ruch Wspólna Polska: PROGRAM

Konkretne założenia i plany Ruchu Wspólna Polska Trzaskowski opisał w trakcie prezentacji, 17 października:

- Utworzenie dekalogu wartości, pragnień, marzeń, które są wspólne dla Polek i Polaków

- Wyszkolenie setek wolontariuszy, którzy razem ze specjalistami i członkami ruchu przygotują wielką diagnozę społeczną.

- Udzielenie dotacji każdej grupie młodzieży, która w swojej miejscowości chciałaby zrobić happening, szkolenie czy akcję informacyjną dot. spraw klimatycznych. W tej sprawie można się zwrócić do sztabu Wspólnej Polski.  - Będziemy udzielać dotacji od tysiąca do 5 tysięcy, bo młodzież to najlepsi ambasadorzy kwestii klimatycznych - poinformował Trzaskowski.

- W wyborach 2023 r. cała opozycja powinna wystartować z jednej albo dwóch list. Taka lista mogłaby się nazywać "Wspólna Polska".

- Wszyscy którzy chcą się zaangażować w ruch "spotkają się przy pracy", przy realizacji konkretnych zadań, a kręgosłupem ruchu będą samorządowcy. - Jeśli zaczniemy zbierać podpisy, jeżeli zaczniemy organizować związek zawodowy, jeśli będziemy formułowali zalecenia jeśli chodzi o wspólne dotacje do służby zdrowia, to wtedy zaprosimy wszystkich do współpracy przy konkretnym działaniu, również polityków – zapewnił RT.

- Ruch nie będzie konkurencją dla PO

- Ruch nie ma być partią polityczną. - Wszystkich, którzy będą chcieli się odnaleźć na listach będę zapraszał do partii politycznej, do PO. Natomiast my wszyscy jako opozycja musimy się porozumieć, bo jeśli chcemy wygrać wybory za trzy lata, może wcześniej, musi być w moim poczuciu jedna lista opozycji, albo dwa bloki opozycyjne, bo jak będzie więcej nigdy nie wygramy z PiS – powiedział RT.

Działacze Ruchu Wspólna Polska poinformowali na swojej stronie internetowej, że:

  • Ruch ma być przestrzenią dialogu i współpracy samorządowców, NGOsów, ekspertów, polityków, aktywistów, społeczników i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą działać. W Polsce są setki tysięcy aktywnych obywateli, którzy wykonują tytaniczną pracę na rzecz Polski i Polaków. Dziś jednak zbyt często poszczególne inicjatywy nie są ze sobą skoordynowane, a poszczególne organizacje nie mają ze sobą wystarczającego kontaktu.
  • Czas sprofesjonalizować politykę i wyposażyć opozycję w wiedzę oraz instrumenty konieczne do wygrywania wyborów. Konieczne jest stworzenie sieci powiązań organizacji społecznych, ekspertów i polityków zwłaszcza w terenie, gdzie dotarcie z przekazem opozycji jest trudniejsze. Planujemy przeprowadzenie wielkiej analizy priorytetowych potrzeb Polek i Polaków oraz dobranie odpowiednich argumentów i języka koniecznych do przekonywującego i rzeczowego przedstawiania naszych racji.
  • Zamierzamy również zagospodarować energię, aktywności oraz umiejętności wszystkich, którzy organizowali obywatelską kampanię wyborczą, a z różnych powodów nie chcą dziś angażować się w pracę partii politycznych lub istniejących organizacji oraz inicjatyw społecznych.
  • Poprzez dialog i współpracę chcemy wypracować wizję Polski, w której wszyscy czujemy się dobrze i przygotować program, zawierający szczegółowe rozwiązania na dzień po wyborach. Program wynikający z realnych konsultacji i rozmów z ludźmi.

Tezy programowe Ruchu Wspólna Polska Trzaskowski publikował też przed kilkoma miesiącami na swoim profilu na facebooku:

- Nie PiS powinien być w centrum naszego zainteresowania, ale ta ogromna większość Polek i Polaków, która nie głosuje na partię rządzącą. A oni nie oczekują od nas, że będziemy celniej i mocniej rzucać politycznym błotem, tylko zajmiemy się zdefiniowaniem na nowo wizji Polski, sposobu realizacji tej wizji w postaci nowego programu. Chcą usłyszeć nową opowieść i nowy, świeży język

- Nie będziemy uczestniczyli w bieżącej polityce. Chcemy ją zmieniać, a nie - uczestnicząc w niej - legitymizować jej obecne zasady działania. Nie będziemy też wchodzić w podjazdowe wojenki z PiS. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że takie zaczepne potyczki mają nas odciągnąć od organicznej pracy, a tego PiS boi się najbardziej

- Nie chcemy brać udziału w politycznej wojnie na ścieki. Naszym celem jest raczej przygotowanie procesu, który porównać można do procesu ich ozonowania. Chcemy pokazać, że nie jesteśmy skazani na wojnę w stylu, który zaprezentował ostatnio (i prezentuje od dawna) PiS. Polska polityka może być inna. 

RadioZET.pl/PAP/300Polityka/PAB