Obserwuj w Google News

Minimalna temperatura w miejscu pracy - ile stopni musi być w biurze?

Redakcja
2 min. czytania
23.01.2019 14:49

Temperatura w miejscu pracy w czasie mrozów jest określona w przepisach BHP. Podstawowym działaniem jakie pracodawca powinien podjąć jest zapewnienie w pomieszczeniach temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy.

Minimalna temperatura w pracy - ile stopni musi być w biurze zimą?
fot. pixabay.com

Ile wynosi minimalna temperatura w miejscu pracy? Jak wiadomo, obowiązkiem pracodawcy w czasie mrozów jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej temperatury w biurze. Temat ten w ostatnich dniach jest szczególnie istotny, bo nad Polskę nadciągnęła fala mrozów. Sprawdzamy, co mówią o tym przepisy.

Temperatura w pracy - obowiązki pracodawcy w czasie mrozów

Fala niskich temperatur ma wpływ na warunki pracy wielu pracowników, dlatego obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej temperatury. To, ile powinna wynosić minimalna temperatura w miejscu pracy zależy od miejsca i rodzaju wykonywanej pracy. Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca, a przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązki związane z ograniczeniem negatywnych skutków związanych z pracą na mrozie. 

» Sezon grzewczy 2018/2019 - kiedy się zaczyna i do kiedy trwa? [DATA]

Minimalna temperatura w pracy - ile stopni musi być w biurze?

W pomieszczeniu biurowym temperatura powietrza nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Jest to minimalna temperatura w miejscu pracy takim jak np. biuro, gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku cięższej pracy fizycznej - np. w halach produkcyjnych. Tam musi panować minimum 14 stopni Celsjusza.

Obowiązkiem pracodawcy w czasie mrozów jest także zapewnienie pracownikom posiłków regeneracyjnych, ciepłych napojów i odzieży przy temperaturze powietrza zimą (od 1 listopada do 31 marca) niższej niż 10 stopni Celsjusza.

»  Upały w pracy - przepisy BHP, obowiązki pracodawcy i prawa pracownika

Obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych dotyczy pracowników, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni w okresie zimowym związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek zapewnienia pomieszczenia, w którym pracownicy wykonujący prace na wolnej przestrzeni się ogrzeją lub zmienią odzież. Wówczas minimalna temperatura w takim pomieszczeniu nie może być niższa niż 16 stopni Celsjusza. Szczegółowe informacje na ten temat powinien zawierać także regulamin pracy.

Warto także pamiętać o tym, że w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 Nr 75 poz. 690) możemy znaleźć informacje o temperaturach, jakie należy zapewnić wewnątrz wybranych pomieszczeń w obiektach mieszkalnych i użytkowych w Polsce. W przypadku pomieszczeń takich jak pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie, biura czy sale posiedzeń temperatura nie może być niższa niż 20 stopni Celsjusza, a w przypadku łazienek, szatni, pływalni czy oddziałów położniczych musi to być minimum 24 stopnie C.

RadioZET.pl/ pip.gov.pl/KP