Obserwuj w Google News

Krzysztof Krawczyk: biografia [WIEK, PIOSENKI, ALBUMY, DYSKOGRAFIA]

2 min. czytania
23.12.2020 09:05

Krzysztof Krawczyk, legendarny polski wokalista, autor tekstów i kompozytor, będzie bohaterem filmu dokumentalnego, który TVP pokaże 24 grudnia. Producenci filmu zapowiadają, że piosenkarz udzielił twórcom filmu wywiadów, a w produkcji wzięły też udział osoby z jego otoczenia. Sprawdzamy, kiedy będzie można obejrzeć dokument i podajemy najważniejsze informacje o Krawczyku.

Krzysztof Krawczyk: biografia. [WIEK, PIOSENKI, ALBUMY, DYSKOGRAFIA]
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

 Krzysztof Krawczyk: rodzina, żona, dzieci.

Krzysztof Krawczyk pochodzi z Katowic. Jego rodzice – January i Lucyna byli śpiewakami operowymi. Ma młodszego brata, Andrzeja.

Wokalista chodził do Szkoły Muzycznej w Poznaniu i Łodzi. Jeszcze w trakcie nauki pobierał lekcje śpiewu i samodzielnie nauczył się grać na gitarze. Po śmierci ojca porzucił naukę, ponieważ jego matka wpadła w depresję, a on sam został gońcem, gdyż po podjęciu tej pracy był jedynym zarabiającym na utrzymanie rodziny. Uczył się wówczas w szkole wieczorowej.

Podczas pogrzebu ojca Krawczyk krzyknął „Boga nie ma” i przez kolejne 20 lat był ateistą. W 1982 za namową przyszłej żony Ewy udał się na mszę do kościoła w Chicago, podczas której przeszedł przemianę duchową i znów zaczął wierzyć w Boga.

Krzysztof Krawczyk - całe moje życie: kiedy premiera filmu w TV i kiedy oglądać powtórkę?

Krzysztof Krawczyk: biografia [WIEK, ILE MA LAT]

Krzysztof Krawczyk urodził się  8 września 1946. Ma 74 lata.

Krawczyk był w swojej długiej karierze wokalistą Trubadurów (w latach 1963-73, 1976) oraz wokalistą solowym. W październiku 2020 ogłosił, że ze względów zdrowotnych oficjalnie zrezygnował z koncertowania. Zespół „Krzysztof Krawczyk Family”, z którym koncertował został rozwiązany.

Z Trubadurami (Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Jerzym Krzemińskim) grał od początku istnienia grupy.

Od  1973 roku rozpoczął karierę solową, którą zapoczątkowała płyta pt. Byłaś mi nadzieją, nagrana z zespołem instrumentalnym Ryszarda Poznakowskiego. Występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Grecji, Belgii, Holandii, Austrii, Irlandii, Australii, na Alasce, Jamajce i Kubie. Po dwóch latach powstały jedne z jego najbardziej znanych hitów - „Parostatek” i „Rysunek na szkle”.

Krawczyk przy pisaniu piosenek współpracował z Jerzym Milanem, Jarosławem Kukulskim, orkiestrą „Alex Band” Aleksandra Maliszewskiego czy zespołem instrumentalnym  Ryszarda Poznakowskiego.

Krzysztof Krawczyk: albumy, dyskografia

Krawczyk nagrał ponad 40 płyt, w tym wiele wykonań utworów innych artystów. 11 jego albumów otrzymało tytuł złotej płyty, a trzy platynowej. Otrzymał indywidualnie i wraz ze swoimi zespołami ponad 50 nagród, w tym za zwycięstwo na festiwalu w Opolu.

Krzysztof Krawczyk: piosenki

Krzysztof Krawczyk przez ponad 40 lat swojej kariery scenicznej wypromował kilkadziesiąt utworów, które stały się ponadczasowymi hitami. To m.in. wspomniany już „Parostatek”, którego twórcami, oprócz Krawczyka, są jeszcze Jerzy Milian i Tadeusz Drozda, „Za tobą pójdę jak na bal” (współpraca: Aleksander Maliszewski”, „Chciałem być”, „Bo jesteś ty” (współpraca: Przemek Myszor) czy „Noc nie przyszła pod mój dach”.