Obserwuj w Google News

Koronawirus: czy można biegać w trakcie pandemii? Czy bieganie jest zdrowe? [KORONAWIRUS]

Paweł Żurek
3 min. czytania
19.03.2020 14:00

Czy można biegać na świeżym powietrzu, pomimo trwającej pandemii koronawirusa? To pytanie zadaje sobie wielu pasjonatów tej rozrywki, którzy ze względu na kwarantannę zastanawiają się, czy będą mogli dalej aktywnie spędzać czas. Z tego artykułu dowiecie się, czy pomimo pandemii koronawirusa można biegać.

Koronawirus: czy można biegać w trakcie pandemii? Czy bieganie jest zdrowe? [KORONAWIRUS]
fot. Jakub Kaminski/East News

W ostatnich dniach pogoda sprzyja bieganiu, czy spacerowaniu na świeżym powietrzu, jednak w trakcie pandemii koronawirusa te zajęcia muszą zostać odłożone na później. Sprawdzamy, o czym należy pamiętać, jeśli ktoś pomimo szalejącego wirusa zdecyduje się biegać.

Koronawirus: czy można biegać? 

Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że w związku z trwającą kwarantanną, minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zalecił, by - jeśli nie musimy wychodzić - pozostać w domu. 

Szumowski zaznaczył też, że przestrzeganie kwarantanny to odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za innych, bo „możemy zarażać”. Dodał też, że ma nadzieję, że w obliczu koronawirusa nasze społeczeństwo zachowa się rozsądnie i w zdyscyplinowany sposób i nie będzie traktowało kwarantanny jako wakacji.

Wiele osób, które na co dzień biegają na dłuższych lub krótszych dystansach, zastanawia się, czy przez pandemię koronawirusa będą mogli biegać. Sprawdzamy, co na ten temat piszą specjaliści:

- WIĘKSZE RYZYKO INFEKCJI

Na portalu Runners World czytamy, że ci biegający, którzy pokonują krótkie dystanse, nie muszą bardzo przejmować się ryzykiem zarażenia koronawirusem. Jeśli jednak biegamy np. półmaraton lub maraton, ryzyko zakażenia jest wyższe. - Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku biegaczy realizujących program treningowy, który nie prowadzi do przetrenowania, poprawia się zdolność układu odpornościowego do wykrywania patogenów i radzenia sobie z nimi. Dzięki temu biegacze rzadziej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych, również te wywoływane przez koronawirusy – mówi dr David Nieman, profesor Appalachian State University, cytowany przez portal RW.

- BIEGAJ SAM/SAMA

Jak czytamy na portalu aktywnetrojmiasto.pl, spacer, bieganie, czy jazda na rowerze nie niosą ze sobą dużego zagrożenia, ale i tak lepiej wybierać się na nie indywidualnie.

- To wszystko jest wskazane, ale odpuśćmy aktywności parami czy w grupach. Bieganie po lesie czy po plaży jest wskazane, pod warunkiem że po treningu nie wbiegamy do zatłoczonej kawiarni albo nie wsiadamy do tramwaju. Jeśli mamy dość powszechny wśród biegaczy nawyk spluwania czy wysmarkiwania się bezpośrednio na chodnik, kategorycznie zrezygnujmy z niego - używajmy chusteczek jednorazowych i wyrzucajmy je do kosza na śmieci. Wirus bardzo łatwo się rozprzestrzenia - przestrzega lek. med. Hubert Białasiewicz, internista placówki Medyczna Gdynia.

Doktor odradza jednocześnie wybieranie się na siłownię. - W obecnej sytuacji rekomendowałbym unikanie zajęć w siłowni czy innych zamkniętych obiektach, nawet przy zachowaniu środków bezpieczeństwa jest to dość ryzykowne - dodaje lek. med. Hubert Białasiewicz.

- ZACHOWAJ ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Portal lovekrakow.pl zaleca też, by w trakcie biegania dbać o zachowanie zasad higieny, a w sytuacji, gdy pandemia koronawirusa jeszcze bardziej się rozwijać, pozostać w domu i ćwiczyć już we własnych czterech ścianach.

Do kiedy w Polsce będzie kwarantanna? Na czym polega? [KORONAWIRUS]
 

RadioZET.pl/PZ