Zamknij

Joe Biden: sylwetka kandydata na prezydenta USA [BIOGRAFIA, WIEK, WZROST, WYKSZTAŁCENIE, RODZINA]

28.09.2020 15:58

Joe Biden, były wiceprezydent USA, jest kandydatem Partii Demokratycznej na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Polityk będzie o nie walczył z Donaldem Trumpem, ubiegającym się o reelekcję.  Najważniejsze informacje dot. Joe Bidena znajdziecie poniżej.

Joe Biden: sylwetka kandydata na prezydenta USA [BIOGRAFIA, WIEK, WZROST, WYKSZTAŁCENIE, RODZINA]
fot. AP/Associated Press/East News

Joe Biden: biografia kandydata na prezydenta USA [WIEK, RODZINA, WYKSZTAŁCENIE]

Joe Biden (właściwie - Joseph Robinette Biden Jr) urodził się  w hrabstwie Lackawanna w stanie Pensylwania. Był synem sprzedawcy samochodów Josepha Robinette’a Bidena Sr. i Catherine Eugenii Biden z domu Finnegan. Ma trójkę rodzeństwa.

Biden politologię i historię. Naukę przerwał na czas służby wojskowej  (1961-63). Ukończył studia w 1965 roku, a w 1968 uzyskał jeszcze tytuł na Syracuse University College of Law.  Od tego samego roku pracował jako adwokat. W 1972 roku Biden dostał się do Senatu na swoją pierwszą kadencję, zdobywając 55,41 proc. głosów. Miał wtedy 29 lat. Później jeszcze sześciokrotnie, skutecznie ubiegał się  się o reelekcję. W 1987 roku po raz pierwszy zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich, jednak po kilku miesiącach wycofał się z kandydowania.

Wybory w USA na żywo. Wyniki, sondaże, przecieki

 Biden jest autorem projektu ustawy przeciwko przemocy domowej i napastowania seksualnego. Był też twórcą ustawy Violent Crime Control and Law Enforcement Act, kształtującej prawo związane z policją, sądownictwem i więziennictwem. W 2002 zagłosował za interwencją amerykańską w Iraku. Później nazywał tę decyzję błędem i wielokrotnie krytykował amerykańskie działania militarne na terenie Iraku.

W 2008 po raz drugi wystartował w wyborach prezydenckich. Po kompromitującym wyniku w prawyborach w stanie Iowa wycofał się z kampanii. Dostrzeżony przez Baracka Obamę, został wiceprezydentem odpowiedzialnym za kwestie bezpieczeństwa i polityki zagraniczną.

1 lutego Joe wraz ze swoją żoną Jill założyli fundację Biden Foundation, której celem było wspieranie inicjatyw politycznych i społecznych popieranych przez Bidena. Założyli też fundację charytatywną Biden Cancer Initiative, która za cel stawiała sobie wspieranie wczesnego wykrywania raka i badań nad lekarstwem na raka. Zainspirowała ich do tego śmierć syna Beau, który cierpiał na tę chorobę.

Wybory prezydenckie 2020 w USA: data, zasady, kandydaci [SONDAŻE]

Joe Biden: KAMPANIA [KAMPALA HARRIS]

W prawyborach w Partii Demokratycznej Joe Biden miał ponad 20 kontrkandydatów. Konwencja tego ugrupowania odbyła się w sierpniu 2020. Głosami członków Partii Demokratycznej, Biden został oficjalnie wybrany kandydatem na prezydenta USA.

11 sierpnia 2020 roku Biden ogłosił Kamalę Harris swoją kandydatką na urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach prezydenckich.

Joe Biden oficjalnym kandydatem Demokratów na prezydenta USA

Joe Biden: rodzina

Biden jeszcze w trakcie studiów poznał Neilię Hunter. Mają trójkę dzieci:  Naomi Christina, Robert Hunter i Joseph Robinette „Beau” III.

18 grudnia 1972 żona i dzieci Bidena mieli wypadek samochodowy, w trakcie podróży po świąteczną choinkę. Nelia i Naomi zginęły, a trzyletni Beau i dwuletni Robert Hunter trafili do szpitala. Joe Biden został zaprzysiężony na senatora 5 stycznia 1973, przy łóżku szpitalnym Beau. Nigdy nie przeprowadził się do Waszyngtonu jako senator. Dojeżdżał do Kongresu Stanów Zjednoczonych z Delaware pociągiem.

Dwa i pół roku po śmierci Neili, brat Joe Bidena umówił go na randkę w ciemno z Jill Jacobs, modelką i studentką ostatniego roku na wydziale języka angielskiego na uniwersytecie University of Delaware. Jacobs i Joe Biden pobrali się 17 czerwca 1977. Ich córka Ashley została pracownikiem socjalnym.

30 maja 2015 syn Joe Bidena, Beau, zmarł w wieku 46 lat na nowotwór mózgu.

Joe Biden ma kandydatkę na wiceprezydent USA. Podał nazwisko

RadioZET.pl/PAB