Zamknij

Czy można jeździć bez prawa jazdy? Czy można jeździć bez dokumentu prawa jazdy? [mOBYWATEL]

10.12.2020 22:00

Czy można jeździć bez dokumentu prawa jazdy? Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, już w grudniu nie będzie takiej konieczności. Wszystko dzięki zmianom w rządowej aplikacji mObywatel. Sprawdzamy, od kiedy nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy.

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy? Czy trzeba wozić prawo jazdy? [mOBYWATEL, mPRAWO JAZDY]
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy można jeździć bez prawa jazdy? 

Prawa jazdy nie trzeba będzie wozić ze sobą od 5 grudnia tego roku. Takie udogodnienie dotyczy tylko użytkowników aplikacji mObywatel. 5  grudnia rządowy program zostanie wzbogacony o opcję mPrawo Jazdy. – Zastąpi ona dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym - poinformowało w czwartek Ministerstwo Cyfryzacji.

Resort wskazał, że cyfrowe prawo jazdy to kolejna funkcja, która pojawi się w aplikacji mObywatel. Przypomniał, że obecnie działa już m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. - Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie - napisano.

mObywatel: co to jest i jak działa? Kiedy będzie prawo jazdy i legitymacja szkolna? [Android, Iphone]

Czy można jeździć bez dokumentu prawa jazdy? 

Jak napisaliśmy powyżej, od 5 grudnia niektórzy kierowcy będą mogli jeździć bez prawa jazdy.

W aplikacji mObywatel jest już opcjonalność nazwana mPojazd, dzięki której w telefonie mamy zawsze dostępne dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Z tego rozwiązania - jak wskazał minister cyfryzacji - mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów, więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd

- Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Ponadto - jak czytamy – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe są także dane takie jak: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego – poinformowało ministerstwo cyfryzacji.

Czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy? Kto nie musi mieć przy sobie prawa jazdy?

Tak jak wspomnieliśmy, prawa jazdy nie będzie trzeba nosić ze sobą jeśli na telefonie mamy zainstalowaną aplikację mObywatel. Opcja mPrawo Jazdy zaczęła w niej działać od 5 grudnia. Kierowcy, którzy nie używają aplikacji, dalej będą musieli wozić ze sobą prawo jazdy.

 RadioZET.pl/PAP/PAB